Co jste četli v roce 2020

Rok 2020 už je skoro za námi. Připomeňte si, které články jste na stránkách Neovlivní.cz nejvíc četli.

Epidemie koronaviru letos poznamenala i obsah webu a časopisu Neovlivní.cz. Mezi nejčtenější články patřily právě ty, v nichž jsme popisovali realitu státního boje s nákazou, která byla tak odlišná od vládního PR. Detaily najdete v této zprávě.

Stejně tak jste ale četli články třeba o vraždě kmotra Františka Mrázka, kauzách premiéra Andreje Babiše, ministryně Aleny Schillerové nebo naše investigace o tom, kdo a proč se tajně scházel ve vyšehradské restauraci Rio’s. A kdo si přál konec Romana Prymuly.

Tady je přehled těch textů, které vás zaujaly nejvíc:

Další audit je hotový, potvrzuje střet zájmů premiéra – Nový rok jsme začali zostra. Přinesli jsme exkluzivní zprávu, že je hotový i druhý audit o střetu zájmů Andreje Babiše. Tentokrát šlo o zemědělské dotace a i tentokrát audit konstatoval, že premiérův holding nemá nárok na unijní peníze ani v této oblasti. Úřady zjištění redakce nejprve popíraly, pak jej ale přiznaly. Definitivní tečka se očekává v příštím roce. Popsali jsme v tomto článku.

Čtrnáct let od vraždy Mrázka. Policie ví, kdo je vrah – U příležitostí výročí smrti kmotra českého podsvětí jsme popsali zákulisí policejního vyšetřování. Policie je totiž přesvědčena, že ví, kdo přesně zabil Františka Mrázka. Má jméno muže, o němž je přesvědčena, že střílel. Ví, kdo jej poslal. Do dnešního dne ale nenashromáždila takové důkazy, aby je státní zástupce uznal a případ poslal k soudu. Případu jsme se věnovali ZDE

Premiér zničil trh, proto nejsou respirátory – Během pátrání, jak vláda ve skutečnosti bojuje s nákazou covid-19, jsme získali unikátní rozhovor s jedním z distributorů ochranných pomůcek. Vnesl světlo do jarního vládního selhání, kdy ani nemocnice neměly roušky a respirátory. Řekl nám: “Dělám ten byznys dvacet let a kloním se k tomu, že v tomhle případě prostě jeden velký macho řekl, že se to udělá centrálním nákupem a to byl konec. Premiér svým rozhodnutím zničil trh a distributoři logicky přestali respirátory shánět. Přece si nebudou dělat zásoby, když je nemají kam dodávat. Nebudete kupovat něco pro trh, když ten, kdo ho řídí, řekne, že si to celé zařídí sám. Stát vstoupil do normálního trhu, totálně zbořil vazby, které tito obchodníci měli.” Celý rozhovor jsme publikovali TADY.

Babišův odkaz: Stamiliony za likvidaci jeho firmy platí stát – Vyrazili jsme na Slovensko, kde jsme zjistili, že bratislavské úřady zahájily stavební řízení na stavbu, během níž bude zlikvidovaná nebezpečná skládka toxického odpadu po místní chemičce Istrochem. Tu před osmnácti lety koupil od státu dnešní český premiér Andrej Babiš.

V éře Roberta Fica ale dosáhl toho, že likvidaci toxického jezera pro Bratislavou nebude platit on, ale slovenský stát. 

Na Slovensku jsme získali dosud neznámá svědectví a dokumenty, které dokládají, že český politik slovenského původu vždy uměl získat to lukrativní a plevy nechat eráru. Příběh Istrochemu navíc ukazuje, jak dnešní premiér hospodaří s nabytým majetkem, když už ho nepotřebuje. Po slovenském odkazu AB jsme pátrali v březnovém časopise Neovlivní.cz.

Alena Schillerová a luxus za státní peníze – Čerstvě vyfoukaný účes ministryně financí v době zavřených kadeřnictví nás přivedl na stopu příběhu, který ukázal, jak si někteří ministři dokáží užívat za státní peníze. Vypátrali jsme, že Alena Schillerová bydlí v apartmánu u Pařížské ulice, za který neplatí ani korunu.

Nastěhovala se tam krátce poté, co pod tlakem veřejnosti musela opustit dotovaný státní byt. Už se ale nikde neobjevilo, že si naopak polepšila. A její první starostí v novém bydlení podle svědků bylo: Chci nový kosmetický stoleček. Kromě toho má k dispozici i ochranku, ačkoli policie reálnou hrozbu vůči její osobě nikdy neevidovala. Jak se sama uřekla: “Když se někde potřebuju rychle dostat, oni to mají zmapované, zkontrolované, hlídají můj čas, takže mě na místo rychle dovezou.” Příběh ministryně najdete ZDE.

Tajnosti Hniličkovy agentury – Těsně před tím, než nově vzniklá Národní sportovní agentura měla začít přerozdělovat státní pomoc do sportu, zjistili jsme, že se vedení úřadu personálně rozpadlo. Na svůj post půl roku po vzniku agentury rezignovala ředitelka personálního, odešel šéf IT a svá místa opustili i další pracovníci. Agentura navíc vůbec neměla připravený software na přidělování dotací. Musela si jej půjčovat od jiných úřadů, personál zase musel dodat Státní fond životního prostředí. Brabcovi lidé to dělali ve volném čase. Navzdory personálním i technickým potížím si šéfové agentury našli čas a energii na to, aby úřad nechali zajistit proti odposlechům. Tajnosti sportovní agentury jsme popsali v tomto článku.

Politické vraždy – Letní speciál Neovlivní.cz jsme věnovali politickým vraždám. Impulsem se stalo červnové oznámení švédské prokuratury o vyřešení mysteriozní vraždy švédského premiéra Olofa Palmeho. Pořídili jsme v Česku jediný rozhovor s Larsem Larrsonem, který ve své knize čtyři roky před prokuraturou ukázal na stejného muže, Stiga Engströma.

Zdroj: Lars Larsson

Případ švédského premiéra nás přiměl podívat se, zda podobné kauzy – násilná úmrtí více či méně spojená s politikou – najdeme i v novodobé historii České republiky. Jsou to případy za trest, jak říkají policisté. I když jsou při vyšetřování těch „běžných“ vražd nadprůměrně úspěšní, ty politické se jim v Česku nedaří.

Sami jsme byli překvapení, kolik neobjasněných či tajemných úmrtí se nám za poslední roky nashromáždilo. A u některých už dnes bohužel také víme, že se je na rozdíl od smrti Olofa Palmeho nepodaří vyšetřit nikdy.

Ukázku rozhovoru s mužem, který našel vraha Olofa Palmeho, si můžete přečíst v tomto textu.

Nepřipraveni – před podzimní vlnou epidemie jsme přinesli sérii odhalení, že nefungují klíčové nástroje pro boj s covidem: Chytrá karanténa a eRouška. A nadto se ukázalo, že stát absolutně selhal v trasování. Už na konci léta jsme proto přišli s detailním varováním, že stát není na případnou druhou vlnu epidemie vůbec připravený. Vycházeli jsme z dlouhodobé investigace v nemocnicích, státních skladech, úřadech a z rozhovorů s aktéry státního boje s covid-19. Situace nám dala za pravdu už o měsíc později.

Havárie na Bečvě – v listopadu jste nejvíce četli články o největší ekologické katastrofě posledních let.

Ilustrace: Shutterstock

Ekologická katastrofa, při níž v řece Bečvě otrávily jedy přes 40 tun ryb včetně chráněných druhů, se stala symbolem selhání státního aparátu. Únik jedů dokázal, v jakém rozvalu se díky současné vládě nacházejí státní úřady. Policie dodnes nedokázala najít viníka, odpovědné úřady nikoho včas nevarovaly a ohrozily stovky lidí.

V časopise Neovlivní.cz jsme také přinesli důkazy, že oficiální verze, o níž mluvil ministr životního prostředí Richard Brabec, je smyšlená.

Prymula a dýchánek Rio’s – mezi nejčtenější články letošního roku patřily i ty, které byly spojené s pádem Romana Prymuly a jeho návštěvou ve vyšehradské restauraci v době, kdy měla být z vládního nařízení uzavřená. Prymulův konec jsme přitom předpověděli o měsíc dříve v článku Plukovníkův začátek konce. A pak jsme přinesli i informace ze zákulisí schůzky v restauraci Rio’s a také jako první i kompletní soupis hostů vyšehradského dýchánku.

Děkujeme Vám za přízeň. Sabina Slonková a tým Neovlivní.cz

Zdroj náhledové foto: Neovlivni.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Štítky: ,