Mračková, Dozimetr, Brno a Babiš. Co jste četli v roce 2022

Rok 2022 už je skoro za námi. Připomeňte si, které kauzy jste na stránkách Neovlivní.cz nejvíc četli.

I v letošním roce patřily mezi nejčtenější články původní odhalení, která přinesl tým Neovlivní.cz. Tedy informace, které do té doby jinde nebyly k mání.

MRAČKOVÁ A JEJÍ KONTAKTY

Vůbec nejčtenějším materiálem byla série textů o kontaktech v té době nejvýše postavené političky hnutí ANO – místopředsedkyni sněmovny Jany Mračkové Vildumetzové. Šlo o to, že hnutí ANO ostře tepalo vládní koalici na vazby na obviněné v kauze Dozimetr a opomnělo zmínit, že stejné styky udržovala právě Vildumetzová. Obviněný Zakaría Nemrah byl dokonce svědkem na její svatbě a kmotrem jejího syna.


Foto: Jana Mračková Vildumetzová

Případ jsme otevřeli v zářijovém vydání tištěného magazínu Neovlivní.cz. A pokračovali v něm v článcích na webu ZDE a ZDE.

Aféra nakonec stála Mračkovou Vildumetzovou křeslo ve vedení Sněmovny.

Ukázalo se totiž, že zapomněla z internetu smazat video se svatby, kde je vidět se zatčeným podnikatelem i její stranický šéf Andrej Babiš.

KAUZA HLUBUČEK: VIP DĚSÍ ZÁZNAMY Z KOKAINOV´ÝCH VEČÍRKŮ

Přinesli jsme také průlomové informace o vyšetřování samotné kauzy Dozimetr, případu komunálního politika STAN Petra Hlubučka a cinknutých zakázek v Praze.

Zjistili jsme, že případ se stal politickou zbraní namířený proti vládnímu hnutí Starostové. A také, že policie v rámci vyšetřování pořídila desítky hodin odposlechů, které děsí vlivné postavy pražské politiky a byznysu.

Detaily najdete TADY a TADY.

DATABÁZE LŽÍ: BABIŠ A LITHIUM PRO NAŠE LIDI

Pravidelně patří mezi nejvyhledávanější texty na Neovlivní.cz naše Databáze lží. A stejné to bylo v uplynulém roce. Vůbec nejvíc zaujal zápis v databázi, který se týkal Andreje Babiše a lithia. Alkalického kovu, který má největší využití při výrobě elektroniky.

Ilustrační foto: Shutterstock

Téma mu pomohlo vyhrát volby v roce 2017, kdy lidem nasliboval “2000 miliard z lithia”. A zkusil to znovu před volbami v roce 2021. Do své Mladé fronty Dnes napsal komentář s názvem Lithium je a i nadále bude naše. A v něm voličům sliboval, že jeho vláda brzy oznámí, za jakých okolností se bude v ČR lithium těžit.

“Na konci tohoto roku tak budeme vědět, zda a za jakých podmínek budeme cínovecké lithium moci těžit a využívat pro budoucnost naší země,” napsal.

Zjistili jsme ale, že nic z toho nebyla pravda. Žádné slibované miliardy Babiš ani napodruhé nezařídil. Případ jsme přesně po roce od jeho druhého slibu popsali v tomto textu .

ŽHÁŘI A ROVER Z HRADU

Některé kauzy potřebují čas, pak do sebe zaklapnou. To byl příběh žhářského útoku na auto mladého číšníka, který společně s kompromitující nahrávkou bývalého šéfa hradního protokolu Jindřicha Forejta spustil před lety utajované vyšetřování hned několika temných kauz.

Příběh jsme popsali v březnovém časopise Neovlivní.cz Foto: Neo

Šlo v nich mimo jiné o eskortní služby dodávané na Hrad a organizované vydírání mocných.

V březnovém časopise Neovlivní.cz jsme přinesli záběry z bezpečnostních kamer, které mohly vyšetřování rozetnout. A doložili, že vlastně nikdo nic vyšetřovat nechtěl.

Na záběrech, které jsme po letech získali, je přitom zachycený nejen útok na auto, ale i samotný útočník.

Základ příběhu jsme popsali ZDE.

MOJE ROZHOVORY S MAFIÁNY

Zatímco já na devadesátky vzpomínám jako na jedno z nejlepších a nejsvobodnějších období, které mě v práci potkalo, jsou tu i stinné stránky téhle doby. Mezi ně patří exploze kriminality, která přišla záhy po pádu komunismu. A také nástup mafiánů, jak zkraje roku přibližoval populární seriál České televize s příznačným názvem Devadesátky.

Jména jako Ivan Jonák, František Mrázek či Antonín Běla definují tehdejší svět galerky a politického podsvětí. A mě osobně vrací zpátky. Všechny jsem osobně nebo skrze jejich rodiny poznala. Jak moc je jejich obraz v televizním seriálu reálný? Prozradily Moje rozhovory s mafiány v únorovém časopise Neovlivní.cz.


Foto: Neo

PATŘÍ TO PANU BABIŠOVI: DOKUMENTY, KTERÉ POTÁPÍ MILIARDÁŘE

Nejsledovanější domácí událostí na poli kauz byl letos bezesporu proces s Andrejem Babišem v jeho kriminální kauze. Během jednotlivých dní soudního líčení jsme přinášeli zákulisní informace, které doplňovaly průběh soudu. Jako třeba texty o dokumentech, které Andreje Babiše potopily.

Doložili jsme, že svědectví, která zaznívají u soudu proti bývalému premiérovi, nejsou osamocena. Korespondují s nimi dokumenty, které jsme přinesli na webu Neovlivní.cz. Najdete je TADY.

PRŮŠVIH JAKO BRNO. KAUZA, KTERÁ MŮŽE SMÉST FIALOVU VLÁDU

To, co nedokázala v úvodu zmiňovaná akce Dozimetr v Praze, můžou spustit policejní razie, které se v druhé půli roku staly nedílnou součástí brněnské politiky. Tamní aféra s kupčením s byty a dalším majetkem města totiž ohrožuje politiky Fialovy koalice. A má potenciál shodit vládu.

Další článek, který letos patři mezi naše nejčtenější. Brněnský příběh jsme popsali v listopadovém časopise, TADY přinášíme výtah.

Děkujeme Vám za přízeň. Sabina Slonková a tým Neovlivní.cz

Zdroj náhledové foto: Neo/Jana Mračková Vildumetzová

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email