Co napsal Jiří Šimáně o svém konci ve vedení Slavie

Na den přesně sedm měsíců od okamžiku, kdy do nejstaršího českého fotbalového klubu vstoupil čínský investor, se Slavie ocitla bez šéfa. Jiří Šimáně, předseda představenstva a muž, který se zasadil o čínskou injekci do klubové kasy, se rozhodl rezignovat. V otevřeném dopise napsal, že jde o reakci na dlouhodobé neshody ve vedení klubu a neochotu CEFC ke kompromisům.

Miliardář, spolumajitel holdingu Unimex Group či letecké společnosti Travel Service Jiří Šimáně v pondělí skončil ve funkci šéfa představenstva fotbalové Slavie.

Od 4. září 2015 v ní vlastní plných 60 % čínská společnost CEFC (China Energy Company Limited), Šimáně drží zbylých 40 procent.

Více:

» Všechna Tvrdíkova přátelství aneb čínské peníze na lince Praha-Bratislava
» Peníze z Číny přiváží do Česka i bývalý premiér
» Čínská invaze pokračuje, po J&T chtějí část Penty i solární parky
» TOP 10 vlivu v zákulisí, č. 5: Jaroslav Tvrdík
» Nejstarší fotbalový klub, českou Slavii, kupují Číňané
» Zemanův poradce o zákulisí mocenských schůzek i letu s Kellnerem

V otevřeném dopise, který jsme se rozhodli přetisknout, Šimáně nijak neodpovídá na otázku, zda si menšinový podíl ve Slavii ponechá. Zkušený byznysmen v listu pouze vypočítává důvody, proč pro něj není dál možné s čínskými partnery spolupracovat.

K rezignaci se na Twitteru vyjádřil Jaroslav Tvrdík, který právě CEFC ve Slavii zastupuje. “S JS jsme měli mít zítra plánovanou schůzku. Rezignaci jsem našel v 15 hodin v mailu,” napsal. A dále Šimáněmu poděkoval za jeho podíl na záchraně klubu.

Šimáně do Slavie majetkově vstoupil v létě, tehdy klub krachoval. A byl to prý též Šimáně, kdo svého dlouholetého známého Jaroslava Tvrdíka, který tehdy domlouval možný vstup čínských investorů do Travel Service, nasměroval ke Slavii.

Takto popsal jednání Šimáně v Lidových novinách: “Když jsme všichni skončili s propocenými košilemi, dali jsme si pauzu na skleničku. Při té příležitosti jsem se zeptal, jestli nemají zájem o sportovní nebo charitativní projekt. Jaroslav zavolal do Číny a za půl hodiny jsme si plácli.”

Hladká spolupráce, zdá se, nyní skončila. Ze zákulisních informací vyplývá, že přístup, jaký k řízení Slavie zastával Šimáně, byl naprosto odlišný od stylu reprezentovaného Tvrdíkem. Prostě se neshodli na ničem.

……

Vážení členové klubu, vážení fanoušci,

rozhodl jsem se odstoupit z funkce předsedy představenstva a svoji rezignaci na tento post jsem dnes orgánům klubu písemně oznámil.

Mému rozhodnutí předcházela několikaměsíční snaha o nastavení standardního řízení klubu, do kterého kromě jiného patří i věcná, srozumitelná a klub nezatěžující komunikace. Vím, že kompromis je v případě více než jednoho akcionáře v mnoha případech nutný, nikdy by se však z mého pohledu nemělo jednat o rezignaci na principy jednání a řízení, kterým věříte, jsou úspěšné a společnost je od vás ve vaší pozici nejen očekává, ale i vyžaduje.

Svorně ve Slavii: Jaroslav Tvrdík a byznysmen Jiří Šimáně. Foto: Archiv Jaroslava Tvrdíka

Svorně ve Slavii: Jaroslav Tvrdík a byznysmen Jiří Šimáně. Foto: Archiv Jaroslava Tvrdíka

Nenaplnění tohoto očekávání by pro mne bylo v případě Slavie, přes všechny zcela jistě zásadnější kapitoly mého života, možná vůbec nejbolestivější. Proto jsem se za situace, kdy nesu největší odpovědnost za klub a moje pozice není plně respektována, nemohl rozhodnout jinak. Také rozdílné názory na řízení a úlohu klubového managementu sehrály v mém rozhodnutí zásadní roli.

Chtěl bych CEFC poděkovat za to, že se společně se mnou ujala úkolu vyvést Slavii z krize a projekt podpořila. Myslím, že cíl, který tím sledovala, byl naplněn.

Slavia má před sebou v současné době řadu zásadních rozhodnutí, které musí učinit v řádu několika týdnů a které ovlivní její další směřování. Jsem připraven ji v tom pomoci, řešení mám připravena.

Rád bych poděkoval fanouškům za velkou podporu a přízeň, kterou mi projevovali. Velmi si toho vážím, snažil jsem se je nezklamat. Jejich povzbuzování a přízeň klubu je to, co mě motivovalo a nabíjelo energií. Je nemožné na to zapomenout. Věřím, že vyvedením Slavie z hluboké krize jsem splnil svoji povinnost vůči klubu i mému otci, který pro Slavii dýchal.

Jiří Šimáně