Co odstartovalo razii na severu? Získali jsme dokumenty

Pět let. Tak dlouho policii trvalo, než posbírala důkazy, aby mohla obvinit přes dvě desítky bývalých i současných prominentů ze severu Čech. Na začátku přitom podle zjištění Neovlivní.cz stála dvě trestní oznámení. Na rozdíl od jiných případů nebyla anonymní. V dokumentech byl podrobně popsaný mechanismus, jak se rozdělují dotace v rámci dotačního úřadu na ROP Severozápad. I jednotlivé “cinklé” kauzy.

Nebýt těchto dvou dokumentů, možná by machinace s dotacemi na severu Čech zůstaly nepotrestány. Několik místních politiků a jeden úředník se ale rozhodli, že nad tím, co se kolem nich odehrává, už nelze zavírat oči. A začali jednat. Jen díky nim mají dnes potíže například dlouholetá hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová či někdejší senátor Alexandr Novák.

První trestní oznámení bylo zaměřeno na mechanismus, jakým se v dotačním úřadu ROP Severozápad rozdělují unijní miliardy. Sedmnáctistránkový podnět předali státnímu zastupitelství 4. června 2012 tři politici ze severních Čech: senátor Jaroslav Doubrava, místní vlivný politik Jiří Zelenka a bývalá senátorka Alena Dernerová. (Mimochodem právě lékařka Dernerová musí znovu obhajovat nedávný zisk senátorského křesla, protože místní politické podsvětí dosáhlo opakování voleb v jejím obvodě).

Kontext:

Alexander Novák
» Kdo má v ČR vliv: TOP 10 v Ústeckém kraji
» Mapa vlivu Ústecka: Návrat starých pořádků. I kmotři jsou zpět
» Utajený dokument: Dotační šéf Kušnierz neměl být propuštěn
» Rozhovor s Martinem Hausenblasem: Babiš spustil něco, co nedomyslel
» 2015: Malér soudce Bureše – Večírek u Pavla Němce
» Ať víte to, co Tonda Blaník: Je Ústí Palermem na severu?

Podstata jejich podnětu zněla: místní politici vytvořili pro rozdělování evropských dotací taková pravidla hry, že umožnili obří podvody. “Výbor regionální rady nastavil kritéria výběru a kontroly projektů, která umožňují páchání tzv. sekundární trestné činnosti, zpravidla úplatkářství, dotačních podvodů či sjednávání výhod při zadávání veřejných zakázek…,” stojí v dokumentu, který má redakce k dispozici.

Autoři podnětu policii upozornili především na to, že netransparentně byla nastavená už hodnotící kriteria pro výběr projektů, které pak čerpaly dotace. A celý mechanismus přidělování eurodotací pak v podstatě znemožňoval nezávislé posouzení projektů a jejich kontrolu.

“Ovlivnitelnost výběru jednotlivých projektů je rovněž způsobena volbou členů hodnotící komise, neboť většina členů hodnotící komise je jmenována z řad komunálních politiků, avšak těch, jejichž stranická příslušnost zpravidla odpovídá těm politickým stranám, které řídí vyšší územní samosprávné celky v Ústeckém a Karlovarském kraji,” napsala trojice politiků v trestním oznámení.

Při výsleších pak trojice doložila konkrétní případy, u nichž existovalo podezření z dotačního podvodu.

Detailní popis machinací s dotacemi poskytl kriminalistům i autor druhého trestního oznámení, někdejší pracovník dotačního úřadu Leo Steiner. Ten veřejně prohlásil, že eurodotace v Ústeckém a Karlovarském kraji systematicky rozkrádají politici, které ovládají tamní kmotři.

“Byl jsem svědkem toho, že když se vyhlašovaly výzvy, bylo jasné, kdo ty penízky dostane,” prohlásil tehdy s tím, že dlouhodobě na eurotunelu spolupracuje s policií. Dodal jí podklady zevnitř úřadu, jak to při přidělování dotací chodilo: “Měli pod kontrolou veškeré procesy. Firmu, která organizovala soutěže, vlastní auditorskou firmu, která to pokrývala. V zásobě měli projektanty, kteří jeli podle připravených not. Byl jsem u toho, když vyprojektovali silnici za sto milionů. Pak dostali zadání zvednout cenu a rázem z těch sto bylo 380. Žádosti o dotace připravovala firma s utajenými vlastníky.”

Za hlavy chobotnice označil někdejšího hejtmana Jiřího Šulce z ODS, místního sociálního demokrata Arno Fišeru a firmy ovládané dvěma hlavními hráči místního byznysu a politiky Alexandrem Novákem a Patrikem Oulickým. “Celý systém rozjela ODS v době, kdy byl hejtmanem Jiří Šulc. Ten to také celé vymyslel a řídil. Když v roce 2008 vyhrála krajské volby sociální demokracie, jen naskočila do rozjetého vlaku,” tvrdil už před lety.

Stejná jména o čtyři roky později, letos zjara, vyslovil i bývalý ředitel dotačního úřadu Petr Kušnierz. Právě on doplnil kriminalistům chybějící dílky skládačky. Sám je sice mezi souzenými viníky podvodů, ale protože jej v tom všichni nechali, rozhodl se promluvit. A osobním svědectvím pak podpořil výše zmiňovaná trestní oznámení. O Kušnierzově svědectví jsme psali zde.

Dosavadní části celého případu, které se policii podařilo dostat k soudu, zatím obžaloba věrohodně doložila. A soudy vynášely tresty. Nakolik budou policisté úspěšní i v případě aktuálního zásahu proti hlavním postavám “severočeského eurotunelu”, ukáže příští rok.