Detaily z obžaloby: Co říkají o fungování Babišova holdingu

Firma ministra financí a lídra hnutí ANO Andreje Babiše jde k soudu kvůli zmanipulovaným zakázkám na státní České poště. Obžaloba státního zástupce popisuje nejen podezřelé obchodní případy společnosti Agrotec, ale také dává díky odposlechům nahlédnout do zákulisí fungování vicepremiérovy firmy. Firmy, jejíž majitel postavil svou politickou kariéru na sloganu, že není jako ostatní, kteří “všeci kradnú” a drancují státní firmy.

V celé kauze jde maximálně o administrativní pochybení, na ničem nezákonném jsme se nepodíleli. Taková byla verze hustopečské společnosti Agrotec, když skandál loni v létě vypukl. Na rétorice se mnoho nezměnilo ani dnes, kdy – navzdory Babišovým větám o vykonstruované kauze – dospěl případ k soudu. “Již poněkolikáté opakujeme, že ctíme presumpci neviny. Žádný trestný čin se nestal a věříme, že soud rozhodne o nevině,” stojí v čerstvém stanovisku holdingu, které pro Neovlivní.cz tlumočil mluvčí Karel Hanzelka.

Obžaloba, kterou nyní soud studuje, nabízí jiný pohled na fungování hustopečské firmy Andreje Babiše. Tak například: zaměstnanci firmy se pokoušeli zjišťovat díky nadstandardním vztahům na poště nabídky konkurenčních firem.

Komentář Karla Janečka
z Nadačního fondu proti korupci
Logo_NFPK_dolni_tex_100t

„Jsem velmi rád, že Sabina Slonková za podpory NFPK otevřela kauzu korupce v jedné z Babišových firem. Snad už i ti největší blázni přestanou slepě omílat, že bych podporoval Babiše, nebo byl s ním dokonce spojen. Kdo je schopen vnímat skutečnou realitu, ví, že nejenže jsem Babiše nikdy nepodporoval, ale dokonce jsem se vůči němu zásadně vyhranil poté, co si koupil MF. To je pro mě nejen špatný, ale vzhledem k Babišovu extrémnímu konfliktu zájmů dokonce zcela neomluvitelný skutek.
• Osobně si nemyslím, že by Babiš o primitivní korupci Agrotecu věděl. Podobné špatnosti se dějí čistě jako důsledek moderní anti-sportovní disciplíny ř-lezectví, ve které zvláště vynikají někteří Babišovi zaměstnanci a státní úředníci. Tím Babiše nijak neomlouvám — on totiž podobné chování aktivně podněcuje, příklad nákup MF je ilustrační příklad.
• Je pro mě krásný životní vtip, že jsem na jedné lodi s Babišem. Skutečně je tomu tak. Píšu tento komentář v noci na úterý na palubě lodi kotvící u řeckých ostrovů. Kapitán lodi se jmenuje Babiš (alespoň tedy foneticky). Nutno ovšem podotknout, že řecký Babiš má u mě jako profesionál odvádějící kvalitní práci nesrovnatelně vyšší respekt než ten česko-slovenský.
• Chápu obavy mnohých lidi z Babišova působení až možného ohrožení demokracie. Nicméně zločinná policejní reforma je podle mého přesvědčení ještě více nebezpečná pro budoucnost demokracie a zásadně ohrožuje svobodu v naší zemi.
• Je dobré si uvědomit, že pokud by měl Babiš představovat významné nebezpečí pro demokracii, pak mu podlost Chovance a spol. vyloženě hraje do karet. Platí to bohužel i naopak. Chovanec by se zločin nejspíš neodvážil spáchat, pokud by hodně lidí nemělo z Babiše takový strach. Je totiž smutná realita a hrubá chyba, že mnozí lidé podceňují a mají tendenci přehlížet a relativizovat jeden z nejtěžších zločinů moderní doby, a to pouze z důvodu, že Babiš je (zdánlivě) proti. Vyvozuji, že největší nebezpečí pro naši zemi ze strany Babiše vyplývá ze strachu před ním.“

Karel Janeček, předseda správní rady NFPK


Dokazuje to odposlech nasazený na manažera Agrotecu Pavla Richtera, který zachytil jeho hovor s firemním kolegou Jaroslavem Marchalínem. Odehrál se 15. 1. 2014 v 08.35 hodin. “Jaroslav Marchalín volal Ing. Pavlu Richterovi a ptal se jej, zda by se nedalo dostat k nabídce konkurenční společnosti Conti Trade Services, aby zjistili jejich ceny. Ing. Pavel Richter uvedl, že to může zjistit, resp. že to zkusí zjistit,” stojí v obžalobě, kterou má deník Neovlivní.cz k dispozici.

Agrotec měl také přednostní přístup k informacím o výběrových řízeních na poště, což jej zvýhodňovalo oproti konkurenci. Jeden z řady důkazů, na které se obžaloba odvolává, přináší zabavená mailová korespondence manažera Richtera. Ten v jednom z mailů ze 6. 11. 2012 sděluje kolegovi z firmy výsledek výběrového řízení: “Dopadli jsme dobře, bude to zrušeno.” Mail ovšem odešel dva dny před tím, než pošta rozhodnutí o zrušení tendru oznámila uchazečům.

Jak už deník Neovlivní.cz s odkazem na svědectví a odposlechy uvedené v obžalobě informoval (zde »), Babišova firma Agrotec požívala ve státní společnosti nepsaného statusu “preferovaný dodavatel”. V praxi to znamenalo, že když se přes všechnu podporu Agrotecu ve výběrových řízeních nedařilo, spříznění manažeři pošty to vyřešili jednoduše: soutěž zrušili a Agrotecu pomohli k zakázce fintou s účelovým prodloužením letité smlouvy, která ovšem byla podle obžaloby určena ke zcela jiným účelům.

Obžalovaný manažer Agrotecu Richter si byl postavení firmy na poště zjevně vědom. Jinak by totiž stěží přišel za lidmi z pošty s tím, aby naznačili leasingovým společnostem, které se ucházely o zakázku na operativní leasing vozidel pošty, aby vozidla braly od firmy Agrotec. Tento krok je v obžalobě zadokumentovaný díky výslechu manažera pošty Patrika Zeithamla, který šel původně Agrotecu na ruku a po svém obviněný začal s policií spolupracovat.

Právě Zeithaml dodal i další střípek o fungování Agrotecu na poště, když přiznal, že Richterovi pomáhal “radami, jak má společnost Agrotec splnit jednu z kvalifikačních podmínek zadávací dokumentace. Patrik Zeithaml přitom v rámci svého výslechu připustil, že takový přístup k jiným dodavatelům neměl.”

Tím vším žalobce dokládá své podezření, že Agrotec o nezákonném postupu manažerů České pošty při veřejných zakázkách nejen věděl, ale byl do něj i zapojený. Právě proto je – kromě jednoho z ředitelů firmy Agrotec Richtera – obžalovaná i společnost jako taková.

“To, že si Patrik Zeithaml a Ing. Pavel Richter byli vědomi nezákonnosti svého počínání, nasvědčuje i to, že poté, kdy dne 22. 1. 2014 policie zahájila prohlídky prostor České pošty, s.p. a dalších objektů, jejich vzájemná telefonická komunikace zcela ustala,” podotýká státní zástupce v obžalobě.

Holding Andreje Babiše nicméně stále trvá na tom, že se ničeho nezákonného při zakázkách ve státní poště nedopustil. Otázky Neovlivní.cz nicméně mluvčí Hanzelka ponechal bez odpovědí. Nevysvětlil například, proč firma původně tvrdila, že žádná škoda při zakázkách Agrotecu nevznikla. V obžalobě ji přitom státní zástupce vyčíslil na 2,5 milionu korun.

Jediné, na co Agrofert bez bližších podrobností reagoval, bylo tvrzení spolupracujícího obviněného Zeithamla z pošty, který naznačil, že si Agrotec zakázky kupoval. Zeithaml přitom vycházel přímo z tvrzení manažera Agrotecu. “Začátkem roku 2013 mu Ing. Richter při důvěrném rozhovoru či ve slabší chvilce sdělil, že všechny zakázky společnosti Agrotec a.s. jsou na nejvyšších místech srovnány, tedy že osoby, které je pomohly získat, obdržely odměnu,” napsal státní zástupce do obžaloby.

Agrotec jakoukoli korupci striktně popírá. “Každopádně odmítáme, že by kdokoli kohokoli uplácel,” prohlásil Hanzelka.

Jak vicepremiérův holding nazývá nabídku pro manažera pošty na výlet do Madridu, jehož součástí byla i návštěva fotbalového mač Real Madrid-Málaga CF, už nikdo nevysvětlil.

Čtěte také: » Agrotec byl kolečkem na vyvádění peněz z pošty, píše policie

 

Článek je součástí projektu, v němž redakce Neovlivní.cz mapuje politické pozadí byznysu. Partnerem projektu je Nadační fond proti korupci. O spolupráci si více můžete přečíst zde ». Logo_NFPK_zakladni_300_maly