Covid-19: Češi v počtu mrtvých předstihli Švédsko

Vláda Andreje Babiše nedokázala ochránit staré lidi v domovech.

Šest tisíc mrtvých ve Švédsku používal český premiér Andrej Babiš opakovaně jako nejhorší možný scénář epidemie. Po měsících českého vládního chaosu a zcela nezvládnuté (či spíše neexistující) strategii státu pro boj s covidem se v noci na dnešek Babišův zlý sen naplnil.

Česká republika (6.208 mrtvých) předstihla stejně velké Švédsko (6.164) v počtu lidí, které zabil koronavirus.

“Nechci dopustit tisíce mrtvých…A pokud nám ale někdo dává za vzor Švédsko, které má stejný počet obyvatel, jako Česká republika, tak bych rád uvedl, že Švédsko šlo cestou promoření, což vyústilo v to, že tam zemřelo celkově 5 865 lidí s covidem. Jedenáctkrát více než u nás. Také tam mají zakázané všechny kulturní akce nad padesát lidí. Jinými slovy opatření jsou tam dnes přísnější než doposud u nás,” prohlásil premiér 21. září.


Srovnání klíčových čísel vývoje epidemie v ČR a ve Švédsku Grafika: Neovlivni.cz

Švédský radikálně jiný přístup dlouho sloužil populistickým evropským politikům jako údajný příklad, jak se proti koronaviru rozhodně bojovat nemá. Babiš i další při kritizování Stockholmu často neříkali úplnou pravdu či přímo manipulovali fakty.

Naposledy to o víkendu předvedly Lidové noviny, které v mediálním koncernu Andreje Babiše patří mezi nejpevnější podporovatele svého majitele. Když již začínalo být jasné, že ČR brzy dotáhne Švédsko v počtu mrtvých, vydali lidovky.cz dopředu další materiál, zpochybňující švédskou cestu. „Nakažení přibývají každý den po tisících, zatímco v sousedních státech je zatím relativní klid,” tvrdí Babišovy noviny.

Realita je taková, že Švédsko má v posledních dvou týdnech průměrně 487 nakažených na sto tisíc obyvatel a Česko přes 1280.

Skutečný smysl a dopady švédské strategie „kolektivní odpovědnosti“ jsme popsali na konci léta v tomto materiálu.

Základem filozofie byla snaha udržet společnost v co nejnormálnějším chodu a připravit ji na dlouhodobý tlak. Tak, aby obyvatelé nebyli vystaveni náhlým drastickým změnám a měli dost ekonomických i psychických sil čelit očekávané dlouhodobé hrozbě.  

Tedy nikoli prostá „ochrana ekonomiky“ nebo idea „kolektivní imunity“, jak to mylně zkreslují kritici severské cesty. Švédové svou politiku podřizovali například tomu, aby ochránili zdravotnický systém před šokovými nárazy a přehlcením, jaké naopak dopustil český stát.

Vláda ANO a ČSSD ústy Andreje Babiše od jara vždy tvrdila, že nesystematickými, ale o to bolestivějšími lock-downy ekonomiky chrání zemi před tisícovkami obětí nemoci.

Stamiliardové ztráty, které vládní experimentování způsobilo, se přitom státu nikdy nepovedlo smysluplně podnikatelům a celé ekonomice kompenzovat.

Dokonce i Babišův mocenský spojenec prezident Miloš Zeman veřejně řekl, státní podpora podnikatelů a občanů nebyla úspěšná. „COVID I ani COVID II se příliš nepovedly,“ řekl prezident doslova v týdnu ve Sněmovně na adresu ekonomických programů, o kterých vláda celé jaro a léto hlasitě mluvila jako o „záchraně ekonomiky“.

Ve skutečnosti Evropská komise nyní změřila ekonomickou kondici jednotlivých zemí a Česko dopadlo podprůměrně. Podle aktuální předpovědi EK se švédské hospodářství propadne „jen“ o 3,4 procenta. Ekonomika ČR o téměř 7 procent. A pro rok 2021 předpovídají evropští statistici Česku také velmi podprůměrný tříprocentní růst, přičemž většině evropských zemí věští růst blíže ke 4 nebo dokonce 5 procentům HDP.

Měsíčník Sabiny Slonkové
“Jak je to ve skutečnosti se švédskou cestou sepsal už pro říjnový časopis zkušený reportér Filip Černý. Pořiďte si také předplatné tištěného magazínu, ať se všechno podstatné dozvíte včas..”
Předplatné časopisu Neovlivní

Zdroj náhledové foto: Facebook Andreje Babiše

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email