Covid-19: Česko překonalo historicky nejhorší den v Evropě

Český rekord je zároveň pátým nejhorším dnem na celém světě od února, kdy epidemie propukla.

V pátek 2. října, kdy oficiální statistika zaevidovala 3 793 nových případů onemocnění koronavirem, vstoupila Česká republika do historických statistik.

České číslo, přepočítané na velikost populace, totiž vystoupalo v historické tabulce “nejhorších denních přírůstků v Evropě” na smutné první místo. Zároveň se Česká republika “propracovala” do první padesátky zemí na planetě s největším počtem případů Covid-19 (k pátku nás celkových 80 tisíc případů řadilo na 47. místo na světě).

Přepočítali jsme proto páteční český rekord do indexu 50 nejvíc zasažených zemí. I když jde o jednodenní údaj, zajímalo nás, jak 3 793 případů v desetimilionovém Česku obstojí ve srovnání s nejhoršími dny v jiných zemích. Měřítkem indexu je počet případů vztažený k lidnatosti země, tedy přepočet na milion obyvatel. Například indické desítky tisíc případů denně je totiž nutno vztahovat k tomu, že Indie má přes 1,3 miliardy obyvatel.

Český pátek 2. října 2020 se zařadil na páté místo historických světových rekordů. Až za námi zůstaly hojně medializované rekordy USA či Brazílie. O evropských státech vůbec nemluvě. Viz. níže přiložený graf.

Vůbec nejhorší den v historii zaznamenal devítimilionový Izrael, kde se epidemie státu vymkla. Na druhém a třetím místě jsou málo lidnaté státy Katar a Omán, kde k dennímu rekordu stačilo dva tisíce případů. Následuje devatenáctimilionové Chile, jedna ze silně postižených jihoamerických zemí.

A pak už je páteční číslo z České republiky.

Nejhorší denní přírůstky jiných evropských zemí vypadají po přepočtu na velikost populace ve srovnání s ČR velmi mírně. Platí to dokonce i o státech nejsilněji zasažených březnovým útokem, kdy ještě na koronavirus nebyl připraven nikdo. Itálie, Španělsko, Německo, Švédsko…

Měsíčník Sabiny Slonkové
“Lékaři v terénu lehkomyslný přístup k covidu jako k běžné chřipce vesměs nemají. Jak to? V čem vidí svět rozdílněji než lékařské celebrity. A čeho se nejvíc obávají? Odpověď najdete najdete v říjnovém časopise.”
Předplatné časopisu Neovlivní

České zdravotnictví řízené vládou Andreje Babiše se navíc do světových statistik negativně prosazuje po mnoha měsících, kdy již většina vyspělých zemí vystavěla vůči šíření viru promyšlené strategie. 

Navíc je potřeba vzít v potaz čerstvou statistiku, podle které Babišovi lidé nezvládají testování. Česká republika má nejnižší poměr testů k odhaleným případům – v překladu, testují se jen lidé, kteří sami přijdou s podezřením na příznaky. A už vůbec stát nezvládá trasování dalších možných kontaktů nakažených.

Lze tedy předpokládat, že české rekordy 3-4 tisíce případů denně nezachycují realitu v zemi. Ve skutečnosti bude nakažených lidí denně víc. 

Pozn. Mezi padesáti nejpostiženějšími zeměmi světa stále figuruje Čína. Tamní komunistický režim však neposkytuje od února relevantní data, proto jsme v našem žebříčku vyměnili Čínu ze Švýcarsko, které je zajímavé pro evropské srovnání.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email