Covid-19: Kde jsou první a čtvrtá dáma?

Česká republika už měsíc bojuje s koronavirovou nákazou. Lidé šijí chybějící roušky pro nemocnice, se sháněním ochranných pomůcek pomáhají miliardáři i bezejmenní dárci. Co dělají v této době první dáma Ivana Zemanová a čtvrtá dáma, manželka premiéra Monika Babišová?

Z veřejně dostupných zdrojů lze zaznamenat jen aktivitu bývalé první dámy Dagmar Havlové. Ta prakticky bezprostředně poté, co se ukázalo, že vláda není schopna zajistit ochranné pomůcky pro nemocnice, sedla k šicímu stroji a dala se do šití roušek. (Fotky zde) Stejně jako tisíce dalších lidí.

Bývalá první dáma Dagmar Havlová šije roušky Zdroj: Instagram DH

Co přesně v těchto dnech dělají první dáma Ivana Zemanová a manželka premiéra Monika Babišová, to z veřejných zdrojů dohledat nejde. Jisté je, že se obě stáhly a na veřejnosti vůbec nevystupují. Ani o sobě nedávají vědět.

Poslední příspěvek na facebooku Nadačního fondu Ivany Zemanové je z loňského září. Na webových stránkách nadace dokonce poslední zpráva v rubrice Novinky nese datum 8. srpna 2019. Sama první dáma sociální sítě nevyužívá.

A co přesně nyní dělá? “Program v březnu a dubnu byl zcela přizpůsoben vzniklé situaci vyvolané epidemií, tedy byl absolutně minimalizován a žádné akce se nekonaly ani neplánují,” uvedl pro Neovlivní.cz mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Na dotaz, zda se nějak zapojila do charitativních akcí souvisejících s koronavirem, pak mluvčí odpověděl: “Paní Ivana Zemanová přispěla na aktivity ve prospěch potřebných a prostřednictvím fondu bylo pořízeno sto metrů plátna a zajištěno šití roušek.”

O aktivitách čtvrté dámy – manželky čtvrtého nejvyššího ústavního činitele – Monice Babišové, je toho známo ještě méně. Na stránkách nadace Agrofert, kde je členkou správní rady, se v souvislosti s charitou objevuje v příspěvku z loňského května, kdy předávala nadační dar Thomayerově nemocnici.

Monika Babišová nyní pečuje o manželka, i když s nimi nebydlí. Svěřila se deníku Blesk. Repro: Blesk

V souvislosti s bojem s koronavirem se pak o ní stránky nadace nijak nezmiňují.

Sama Babišová se v posledních týdnech stáhla do ústraní i na sociálních sítích. Její poslední známé příspěvky jsou z rodinné dovolené ve francouzském Courchevelu, odkud také premiér postoval svoji slavnou fotku s pivem. Bylo to 8. února, ve stejný den, kdy francouzské úřady oznámily pět nových případů nákazy Covid-19 právě v oblasti francouzských Alp.(Popsali jsme zde)

Od té doby se manželka premiéra na veřejnosti neobjevila, ani nedala najevo jakoukoli aktivitu v době krize. Pro pondělní deník Blesk nicméně uvedla, že poslední týdny tráví opečováváním svého muže-premiéra. Jak přesně to probíhá, kdy současně prozradila, že premiér s rodinou nyní nebydlí, to už neuvedla.

“Peču mu koláče, dělám oblíbený dort, vařím, peru a žehlím, takže mu nic nechybí,” citoval její slova deník.

Monika Babišová dodala, že manžel bydlí nyní z preventivních důvodů odděleně od rodiny. Jejich dceři Vivien o víkendu skončila karanténa, v níž se ocitla po svém návratu ze studií ve Španělsku. Babiš je byl v sobotu navštívit.