Covid-19 na Balkáně s prázdninami nabývá na síle II.

Covid-19 na Balkáně, kam Česká republika posílá vlaky turistů, prudce sílí


Státní data, přepočtená na počet obyvatel, ukazují, že zatím jedinou „klidnou“ destinací zůstává Řecko.

Aktualizováno 11.7.: Dva dny po nás si česká vláda všimla dlouhodobého negativního trendu Covid na Balkáně… Srbsko a Černá hora jsou podle ČR konečně “rizikové”. A Chorvatsko, kde už týden nemoc roste rychleji, než u nás? Viz. Graf číslo 1. Podle vlády Andreje Babiše je to ale dál bezpečná země.

Graf číslo 1 Zdroj: Neovlivni.cz

Už sedmidenní trendy vývoje koronaviru z průběhu týdne (Graf číslo 2) naznačovaly, že Balkán může být jedním z nových ohnisek nemoci. Právě prudkými nárůsty odůvodnila srbská vláda své rozhodnutí zavést znovu v zemi mimořádná opatření.

Graf číslo 2. Zdroj: Neovlivni.cz

Srbové však na protest vyšli do ulic a poté, co radikální demonstranti dokonce zaútočili v Bělehradu na parlament, vládní představitelé otočili. Prezident Aleksandar Vučić oznámil, že zákaz vycházení zaveden nebude. I když on osobně s tím nesouhlasí.

Analýza dat však ukazuje, že ještě větší „drama“ z pohledu trendů se odehrává v Černé hoře či Bosně a Hercegovině. Tam jsou v posledních týdnech denní nárůsty případů, přepočítané na počet obyvatel, ještě prudší než v Srbsku.

Z grafu č. 2 je vidět, že i další státy regionu během června dohnaly ve vývoji Českou republiku, kde statistiky nemoci nejsou nijak dobré.

Chorvatsko již dokonce v přepočtu na počet obyvatel Českou republiku ve statistikách předběhlo. A Slovinsko, které před několika dny na krátký čas zařadilo Českou republiku na seznam Covidem ohrožených zemí, se nám v trendu rovněž přibližuje.

Statistiky případů Covid-19 začaly na Balkáně růst viditelně od posledního červnového týdne. Tedy se startem letních prázdnin a turistické sezóny.

Pro srovnání – v Řecku, rovněž oblíbené destinaci Čechů, je zatím vývoj nemoci klidný.


Štítky: