Covid na Balkáně s prázdninami nabírá na síle

Covid-19 na Balkáně, kam Česká republika posílá vlaky turistů, prudce sílí


Státní data, přepočtená na počet obyvatel, ukazují, že zatím jedinou „klidnou“ destinací zůstává Řecko.

Sedmidenní trendy vývoje koronaviru naznačují, že Balkán může být jedním z nových ohnisek nemoci. Právě prudkými nárůsty odůvodnila srbská vláda své rozhodnutí zavést znovu v zemi mimořádná opatření.

Srbové však na protest vyšli do ulic a poté, co radikální demonstranti dokonce zaútočili v Bělehradu na parlament, vládní představitelé otočili. Prezident Aleksandar Vučić oznámil, že zákaz vycházení zaveden nebude. I když on osobně s tím nesouhlasí.

Analýza dat však ukazuje, že ještě větší „drama“ z pohledu trendů se odehrává v Černé hoře či Bosně a Hercegovině. Tam jsou v posledních týdnech denní nárůsty případů, přepočítané na počet obyvatel, ještě prudší než v Srbsku.

Z grafu je vidět, že i další státy regionu během června dohnaly ve vývoji Českou republiku, kde statistiky nemoci nejsou nijak dobré.

Chorvatsko již dokonce v přepočtu na počet obyvatel Českou republiku ve statistikách předběhlo. A Slovinsko, které před několika dny na krátký čas zařadilo Českou republiku na seznam Covidem ohrožených zemí, se nám v trendu rovněž přibližuje.

Statistiky případů Covid-19 začaly na Balkáně růst viditelně od posledního červnového týdne. Tedy se startem letních prázdnin a turistické sezóny.

Pro srovnání – v Řecku, rovněž oblíbené destinaci Čechů, je zatím vývoj nemoci klidný.


Štítky: , ,