ČR je ve vývoji epidemie v nejhorší zóně celé EU

Ještě nikdy v éře koronaviru nebyla Česká republika v rámci Evropské unie na tom tak špatně jako v posledních dnech. Dokazuje to srovnání nárůstu případů za poslední 3 dny.


Buď to bylo špatné vládní rozhodnutí na jaře. Anebo je to špatné rozhodování Andreje Babiše a jeho věrných nyní. V nejhorším případě jsou chybné jak jaro, tak podzim.

Řeč je o postupu vlády ANO a ČSSD, jakým přistupuje ke korovnavirové epidemii. A tak jako na jaře vláda nikdy nezveřejnila analýzy, podle kterých paralyzovala ekonomiku a život v zemi, tak ani nyní neposkytuje žádné informace, proč nechává eskalující epidemii bez srozumitelného řešení. Prázdniny skončily před týdnem, přesto vláda Andreje Babiše dosud nepředstavila ani základní strategii, jak chce čelit nejhoršímu vývoji Covid-19 od počátku krize.

Na jaře umrtvil tým Babišových expertů na dlouhé tři měsíce celou zemi. I přesto, že již od 21. dubna případů onemocnění Covid-19 v celé České republice začalo ubývat. Na maximálně několika desítkách přírůstků denně se oficiální vládní statistika držela až těsně před začátek prázdnin.

Navzdory naměřeným datům platil zákaz vycházení, dokonce protiústavní zákaz vycestovat za hranice. Povinnost roušek platila i při procházkách venku, kde nebyli kromě rodiny žádní další lidé. Děti nesměly do škol.

Program státní finanční pomoci kolabujícím firmám byl podle expertů neuvěřitelně pomalý a ve výsledku neúspěšný. Dosud byl na reálnou pomoc použit maličký zlomek ze slibovaného “bilionu korun na pomoc ekonomice”. Většina podnikatelů si musela pomoci sama. Ostatně, stejně jako lidé či dokonce zdravotníci, kteří kvůli neschopnosti Babiše a jeho věrných zajistit základní zdravotnické pomůcky museli skrze soukromé firmy shánět respirátory či improvizovaně vyrábět ventilátory.

Od července naopak epidemie v Česku znepokojivě sílí, zejména ve srovnání s okolními zeměmi. Přesto Andrej Babiš jakožto šéf kabinetu a také tzv. Chytré karantény nechal život plynout zcela bez regulací. Dokonce lidi vyzýval k cestám do zemí, které v té době již prokazatelně procházely vlnou koronaviru (za všechny Chorvatsko).

Češi se tak během léta propracovali – v negativním slova smyslu – na špici celé Evropské unie. Průměrný nárůst případů koronaviru za poslední tři dny ukazuje, že ČR patří na chvost celé EU. Pouze Francie, Španělsko a Rumunsko vykazují ještě horší statistiky.

Nejde o jednorázový výkyv. Špatné trendy, pokud se počet případů přepočítá na velikost populace, má Česko již měsíce. Příklad? Kdyby se osmdesátimilionovém v Německu nemoc vyvíjela tak zle, jako u nás v pátek, měli by Němci 6 tisíc nakažených za jediný den. Ve skutečnosti mají “jen” kolem 1500 nových pacientů denně. Česko je tedy 4x horší, než Německo.

Přibývá i lidí s vážným průběhem onemocnění. V uplynulém týdnu stoupl počet hospitalizovaných o 33 procent na celkových 204 pacientů.  Lidí s těžkým zdravotním stavem dokonce o 48,5 procenta na 52 pacientů.

PR vládní tým zareagoval na alarmující čísla tím, že vyměnil barvy ve své marketingové infografice, která údajně ukazuje epidemiologickou situace na mapě ČR. Bílou nahradily malé flíčky zelené a dokonce jedna oranžová.

Tým Babišova zdravotnického experta Adama Vojtěcha ovšem srozumitelně neřekl, co mají lidé, kteří se dostanou například do “zelené zóny”, vlastně dělat.

S mapou nebyla zveřejněna žádná srozumitelná strategie, jak stát své obyvatelstvo hodlá chránit. Jeden víkend roušky nemusely být nikde. Aby již ten následující začali Babišovi věrní přes média vzkazovat, že respirátory budou muset nosit i malí školáci (i přesto, že respirátory pro děti vůbec nejsou), pokud nebudou chtít skončit v karanténě.

Mezitím musela do karantény řada klíčových lidí včetně ministra zdravotnictví Vojtěcha. Hlavní hygienička totiž po celodenních prezentacích pro zdravotnické experty či novináře oznámila, že se nakazila Covid-19.

Do dnešního dne její podřízení nezjistili, kde se nakazila. Andrej Babiš, který s ní byl několik hodin zavřený v jedné místnosti, řekl, že on do karantény nepůjde. Dál tedy může objíždět zemi v rámci předvolební kampaně.

 

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com