ČSSD zahájila další výpad proti ANO, tentokrát jde o mýto

Jen co se navenek zklidnil mocenský souboj o ovládnutí bezpečnostních složek mezi ČSSD a ANO, rýsuje se další předvolební konflikt. Sociální demokraté o víkendu avizovali, že hodlají vystartovat po ministrovi Danu Ťokovi kvůli výběru mýta na dálnicích. Ministr dopravy za ANO je dlouhodobě oblíbeným terčem socialistů. Nyní začíná ČSSD výrazně tlačit na Ťokův definitivní odchod.

Dan Ťok sice problematický výběr mýta zdědil a smlouvy uzavřené za jeho předchůdců mu nedávají příliš velký manévrovací prostor, i on sám svým postupem v kauze nakonec přispěl k tomu, že se stal nejostřelovanějším ministrem Sobotkova kabinetu.

Exkluzivně za kulisy kabinetu:

» Zpráva o vládní sebedestrukci, 1. díl: Jak to celé začalo
» Zpráva o vládní sebedestrukci, 2. díl: Kdo komu pije krev
» Zpráva o vládní sebedestrukci, 3. díl: Co bude dál?

Nejnověji po něm socialisté vystartovali v pondělí dopoledne na tiskové konferenci, kde ministr vnitra Milan Chovanec obvinil Ťoka z neschopnosti. Tvrdí, že právě kvůli Ťokovi reálně hrozí kolaps výběru mýta a Česko může už od ledna přijít o miliardy.

“Jedná se o absolutní nekompetentnost zodpovědných pracovníků ministerstva dopravy v čele s jeho ministrem Ťokem. Z tohoto stavu musí hnutí ANO Andreje Babiše vyvodit důsledky!” avizoval útok na Ťoka už o víkendu na sociálních sítích Jan Birke, odborný mluvčí ČSSD pro dopravu.

A Chovanec v pondělí doplnil, že současný návrh Ťokova resortu na prodloužení smlouvy bez výběrového řízení s dosavadním provozovatelem, firmou Kapsch, považují tři vládní komise za nezákonné. “Budeme chtít vědět, zda má ministerstvo dopravy připravenou záložní variantu,” dodal ministr vnitra.

Sociální demokraté útočí na Ťoka kvůli mýtu pravidelně, tentokrát ale přitvrdili. Munici jim dodal úřad Karly Šlechtové, ministryně nominované stejnou stranou jako Ťok. Ministerstvo pro místní rozvoj se totiž v minulých dnech striktně postavilo proti Ťokově avizovanému plánu s Kapschem. Argument, že je ministerstvo dopravy v časové tísni, podle úřadu Šlechtové neobstojí.

Ministr Ťok postoj úřadu své kolegyně označil za právní nihilismus. Už několik měsíců trvá na tom, že prodloužení smlouvy s Kapschem a bez soutěže, je díky konstrukci dosavadních smluv jedinou možnou cestou, aby mýtný systém nezkolaboval.

Bitva o policii:

» Tváře obou stran barikád: Stručný průvodce válkou o policii
» Přehledně: Oč jde politikům v kauze Roberta Šlachty
» Politici se bojí sledování, šifrují si zprávy a píší na mazací tabulky

Nakolik bude tlak socialistů tentokrát silný, ale ministr nechtěl odhadovat. “Uvidíme,” sdělil Ťok v neděli večer.

Ministr sice skutečně většinu problémů zdědil, stejně nezpochybnitelný je ale fakt, že ani on se nedokázal na ministerstvu obklopit lidmi, kteří mýtu skutečně rozumí. A tak nedokázal po celou dobu, co je ve funkci, ani on najít nového provozovatele systému nebo si “jen” zajistit poradce, kteří by to udělali místo současných úředníků resortu.

Mýto si proto podle zjištění Neovlivní.cz zařadili ve volebním týmu ČSSD mezi kauzy, na nichž mohou sociální demokraté sbírat body. Ale jen když vinu svalí na konkurenční ANO.

“Pokud se ČSSD od problému mýta důrazně neodstřihne, může se jí to vymstít. A to proto, že s tím sociální demokraté nedokázali nic udělat, i když je to jednoznačně největší ekonomický průšvih Sobotkovy vlády. Proto je potřeba ukázat, kdo za to nese odpovědnost,” popsal strategii zdroj z volebního týmu ČSSD.