ČSSD má problém, statisíce na kampaň mimo oficiální účetnictví

Čelní představitelé sociální demokracie v Prostějově si v posledních letech vzali na volební kampaně statisíce korun od krajských firem. Dary ale neprošly oficiálním stranickým účetnictvím, skončily na jejich vlastních účtech. Případ bude vyšetřovat kontrolní výbor Poslanecké sněmovny.

Bylo to v září, kdy museli dva zástupci ČSSD v Olomouckém kraji rezignovat poté, co nedokázali vysvětlit, kam se poděly peníze, které jim na účet poslalo několik krajských firem. Dlouholetý primátor Prostějova Miroslav Pišťák a tehdejší náměstek hejtmana Olomouckého kraje Alois Mačák inkasovali v souhrnu od místních firem 1,8 milionů korun a nebyli s to doložit, jak s penězi naložili.

K tomuto případu:

» Politik ČSSD bral statisíce od soukromé firmy, teď pro ni pracuje
» ČSSD má problém v kraji, dva politici vzali statisíce

Z kraje:

» SPECIÁL: Vše o olomoucké razii na jednom místě

V písemném prohlášení uvedli, že peníze šly na volební kampaň a osobní prezentaci. To však odmítl Lidový dům. “Jedná se výhradně o jejich soukromé aktivity a jakékoliv spojování s ČSSD vylučujeme,” řekla tehdy mluvčí ČSSD Eva Gregorová.

Případem se pro podezření z korupce začala zabývat policie. Pondělní Mf Dnes ve svém olomouckém vydání nyní cituje z vyšetřovacího spisu: Policii se korupci prokázat nepodařilo, vyšetřování však odhalilo podezření okolo financování volebních kampaní.

“Více než dvacet let jsou v Poslanecké sněmovně k dispozici veřejně přístupné výroční zprávy politických stran. Podle zákona je to tak zařízeno proto, aby financování partají bylo co nejprůhlednější a transparentní. Skupina sociálních demokratů z Prostějova patrně vymyslela způsob, jak tento systém obejít. Na volební kampaně a pro svou propagaci měli k dispozici statisíce korun, které se neobjevily v oficiálním účetnictví ČSSD ani ve výročních zprávách,” napsal autor zprávy Michal Šverdík.

Ve vyšetřovacím spise jsou podle něj například založeny darovací smlouvy, na základě kterých Pišťák s Mačákem získali peníze od prostějovské společnosti DT – Výhybkárna a strojírna. “V té je předsedou představenstva další sociální demokrat a prostějovský radní Bedřich Grulich. Mačák dostal od roku 2010 od Grulicha ve čtyřech případech celkem 950 tisíc korun. Podle darovacích smluv byly peníze určeny ‘na podporu a organizaci volební kampaně’ Mačáka a v jednom případě i dalších kandidátů ČSSD pro komunální volby a pro krajské volby. Další statisíce Mačák s Pišťákem dostali na svou mediální a PR propagaci,” napsala olomoucká Mf Dnes.

Vyšetřovatel Ladislav Herentin má podle listu za to, že darované peníze ve všech případech skutečně skončily ve volební kampani sociální demokracie. Jenže – ta o tom nic neví.

Případem možného netransparentní financování ČSSD se hodlá zabývat kontrolní výbor Poslanecké sněmovny. “Darovací smlouvy říkají, že peníze byly určeny pro kampaň jednoho politika a v jednom případě dokonce pro víc politiků ČSSD. V tom případě by to mělo být nějakým způsobem zohledněno ve výročních zprávách ČSSD. Pokud to tam není, jsou pouze dvě vysvětlení. Buď jsou darovací smlouvy lživé, nebo skutečně došlo k použití peněz pro volební kampaně ČSSD, což ovšem dokazuje netransparentní financování strany,“ prohlásila,” řekla Mf Dnes místopředsedkyně výboru Jitka Chalánkové.