ČSSD má problém v kraji, dva politici vzali statisíce

Hned dva čelní představitelné ČSSD v Olomouckém kraji museli rezignovat poté, co nedokázali vysvětlit, kam se poděly peníze, které jim na účet poslalo několik krajských firem. Vysvětlení, že statisícové částky, které v uplynulých letech získali, použili na předvolební kampaň, totiž neobstálo. ČSSD popřela, že by peníze protekly stranickým účetnictvím.

V pondělí rezignoval dlouholetý primátor Prostějova Miroslav Pišťák. A v úterý jej následoval náměstek hejtmana Olomouckého kraje Alois Mačák. Rezignace přišla poté, co Mf Dnes ve svém olomouckém vydání publikovala zprávu, že oba sociální demokraté v souhrnu inkasovali od místních firem 1,6 milionů korun, ale nejsou s to doložit, jak s penězi naložili.

V písemném prohlášení uvedli, že peníze šly na volební kampaň a osobní prezentaci. To však odmítl Lidový dům. “Jedná se výhradně o jejich soukromé aktivity a jakékoliv spojování s ČSSD vylučujeme,” řekla listu mluvčí ČSSD Eva Gregorová.

Mf Dnes uvedla, že prostějovský Miroslav Pišťák dostal loni od společnosti DT výhybkárna a strojírna Prostějov čtvrt milionu korun a olomoucký Alois Mačák v letech 2012 a 2013 obdržel 1,35 milionu korun. Konkrétně šly peníze (rovněž) od firmy DT výhybkárna a strojírna – celkem 1,1 milionu, Moravská modelárna Olomouc 150 tisíc a po 50 tisících firmy Spea Olomouc a Olbena Olomouc.

Šéf DT výhybkárny a strojírny Bedřich Grulich je přitom členem ČSSD, byl rovněž zastupitelem PRostějova a od loňska je ve městě radním. “Poté, co výhybkárna v roce 2012 poslala první dar, Grulich se v srpnu 2013 stal jednatelem A.S.A. TS Prostějov, kde městu patří čtvrtina, a zároveň šéfem dozorčí rady stoprocentně městské firmy Lesy města Prostějova,” napsala Mf Dnes.

Navzdory tomu oba politici tvrdí, že firmy, které je platily, nedostaly od kraje ani od města Prostějova žádnou zakázku; odmítají proto střet zájmů.