© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Sociální demokracii opouští poslanec Jiří Koskuba. “Bohužel u nás neplatí, že nekecáme a makáme,” zdůvodnil svůj odchod s odkazem na motto minulé kampaně konkurenční Babišovy partaje. Koskuba svůj úmysl oznámil už v lednu premiérovi Sobotkovi. Členem sněmovního klubu ČSSD zůstává i nadále.
“Ano, odcházím ze strany. Už to není strana pro mě,” potvrdil zjištění Neovlivní.cz sám Koskuba. “Není to blesk z čistého nebe, kdo sledoval moje hlasování v posledním roce, muselo mu být jasné, že mé názory se s většinovým názorem v ČSSD začínají rozcházet.”
Odpoledne pak poslanec rozeslal email, v němž doplnil, že strana pod současným vedením není v dobré kondici a kráčí k volební porážce.
“Bylo by vhodné si to konečně připustit… Nemyslím si, že k důležitým podzimním volbám jdeme dobrou cestou. Ani ve své pražské krajské organizaci díky jistým členům jejího vedení nevnímám dobrou atmosféru. Spíše ji ovládají, než vedou. Přitom naše preference zde patří obvykle k absolutně nejnižším. Možná právě proto. Používaný zákulisní termín – ‘patří či nepatří do systému’ – je pak pro mě nepřijatelný. Mezi řadovými členy tak vládne pochopitelná apatie. Bohužel, nejen v Praze,” napsal Koskuba.
Podobné důvody uváděl na konci března Jeroným Tejc, jedna z tváří sociální demokracie, když oznamoval, proč se rozhodl odstoupit z kandidátky a s říjnovými volbami v politice skončit. Prý se nemůže ztotožnit s tím, kam vede stranu současný předseda. “Do politiky jsem šel, abych věci měnil. Současná situace v sociální demokracii a rozhodnutí sjezdu mi však tuto možnost nedává. Bylo by pokrytectvím, kdybych za současné situace přijal volitelné místo a vyměnil své názory za to, že budu další čtyři roky zasedat ve sněmovně,” řekl tehdy Sobotkův kritik.
Úmysl s politikou skončit pak vyslovili i další viditelní politici strany, třeba exministryně spravedlnosti Marie Benešová nebo exministr kultury Vítězslav Jandák.