ČSSD prohrála stamilionový spor o Lidový dům

AKTUALIZOVÁNO / Nejsilnější vládní strana dostala ve volebním roce dramatický úder. Soud pravomocně rozhodl v neprospěch ČSSD letitý spor, pocházející z éry, kdy partaj vedl Miloš Zeman.

Podle exkluzivních informací Neovlivní.cz má sociální demokracie po prohraném soudu o právní zastupování v kauze svého současného pražského sídla Lidový dům zaplatit sumu přesahující 300 milionů korun.

V kostce

• ČSSD musí zaplatit advokátovi Zdeňku Altnerovi 320 milionů korun.
• Strana ročně potřebuje cca 200 milionů Kč, ve volebních letech jsou výdaje až o polovinu vyšší (290 milionů v r. 2013).
• Sto a více milionů Kč získává ČSSD za výsledky ve volbách, další desítky milionů vynáší pronájmy Lidového domu. Bezmála dvacet milionů složí příspěvky členů.
• Na úvěrech a půjčkách dluží ČSSD přes 200 milionů (většinu tvoří závazek vůči a.s.Cíl, která pro ČSSD vlastní Lidový dům).
• Před rozsudkem plánovala, že rozpočet 2016 skončí v minusu 15 milionů Kč.
• Šéf strany Bohuslav Sobotka, momentálně v USA, po rozsudku zadal manažerovi strany, aby připravil plán, jak bude ČSSD šetřit, aby dokázala závazky zaplatit. (zdroj dat: ceskenoviny.cz)

“Mohu potvrdit, že jsme se dnes tuto informaci u Městského soudu v Praze dozvěděli,” řekla Neovlivní mluvčí ČSSD Eva Gregorová.

“V tuto chvíli čekáme na písemné vyhotovení rozsudku. Jisté je, že se budeme bránit všemi dostupnými prostředky. Připravujeme dovolání k Nejvyššímu soudu,” doplnila mluvčí.

Verdikt se lidé kolem premiéra Bohuslava Sobotky dozvídají v době, kdy se největší rivalové v čele s ANO majitele Agrofertu Andreje Babiše chystají masivně utrácet pro vítězství v krajských volbách.

ČSSD sice využije opravných prostředků, avšak aktuální rozsudek je pravomocný a platba má proběhnout neprodleně. Strana nicméně podle informací Neovlivní.cz chce přesto prozkoumat, zda a jakou má šanci s žádostí o odklad pokuty.

Sobotkova strana má paradoxně platit za éru dnešního prezidenta, Sobotkova odpůrce a Babišova spojence Miloše Zemana. V době, kdy ČSSD vedl, se problém s Lidovým domem zrodil a během jeho vládnutí ho sociální demokraté nedokázali zdárně vyřešit.

Během let se nakupila nepřehledná série právních bitev, v nichž jednotliví aktéři obviňovali protistranu a požadovali různé varianty kompenzací. Do sporu se také postupně vložili další lidé a subjekty, některé spory dosud běží.

Aktuální rozsudek se týká sporu, v němž si advokát Zdeněk Altner nárokuje odměnu za právní služby, které ČSSD při sporech o Lidový dům poskytl.

Městský soud mu přiřkl odměnu 18,5 milionu korun plus penále za roky, kdy mu strana nezaplatila. Za šestnáct let to činí v součtu přes 300 milionů korun.

DOKUMENT: Prohlášení ČSSD

TZ_CSSD-Lidovy-dum_Prohra