ČSSD se chystá splatit stamiliony, prší na ni exekuce za Altnerem

Nejsilnější vládní strana je připravená v nejbližších dnech vyhovět soudnímu rozsudku a svému někdejšímu advokátovi Zdeňku Altnerovi vyplatit 337 milionů korun. Na peníze mají ovšem spadeno exekutoři. ČSSD už zaslali exekuční příkazy v hodnotě přesahující 20 milionů korun, které si nárokují Altnerovi věřitelé.

Lidové noviny ve svém pondělním vydání uvádějí, že na Zdeňka Altnera je aktuálně vedeno 13 pravomocných exekucí, v nichž ti, kterým Altner dluží, požadují více než milion korun. A další desítky věřitelů se hlásí, jejich exekutoři zaslali straně exekuční příkazy na více než 20 milionů korun, které se zatím neobjevily v centrální evidenci.

“Mohu potvrdit, že na Lidový dům prší exekuce pana Altnera. To nás překvapilo. Pokud jde o další postup, budeme pokračovat v souladu se zákonem,” řekl LN předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka.

Psali jsme:

Lidovy-dum_CSSD
» ČSSD prohrála stamiliony ve sporu o Lidový dům

Jeho strana má platit za éru dnešního prezidenta, Sobotkova odpůrce Miloše Zemana. V době, kdy vedl ČSSD, se spor o Lidový dům zrodil a během jeho vládnutí ho sociální demokraté nedokázali zdárně vyřešit.

Během let se nakupila nepřehledná série právních bitev, v nichž jednotliví aktéři obviňovali protistranu a požadovali různé varianty kompenzací. Do sporu se také postupně vložili další lidé a subjekty, některé spory dosud běží.

Aktuální rozsudek, který padl v poslední březnový den, se týká sporu, v němž si advokát Altner nárokuje odměnu za právní služby, které ČSSD při sporech o Lidový dům poskytl. Městský soud mu přiřkl odměnu 18,5 milionu korun plus penále za roky, kdy mu strana nezaplatila. Za šestnáct let to činí v součtu přes 300 milionů korun.

ČSSD se chce dál bránit a chystá dovolání k Nejvyššímu soudu. Zaplatit ale musí. Minulý týden si na na splacení dluhu půjčila u Fio banky. Altnerovi však zřejmě pošle částku poníženou o sumu, kterou uplatňují exekutoři – taková je obvyklá praxe.

“S odesláním peněz se bude čekat. Bude záležet, jak se naši právníci dohodnou s exekutory,” potvrdil Lidovým novinám Jiří Chvojka, mediální zástupce kanceláře Bělina & Partners, která ČSSD v této věci zastupuje. LN k tomu poznamenávají, že pokud by sociální demokraté s odesláním peněz otáleli, mohli by promeškat třídenní lhůtu, kterou jim na zaplacení dal soud. A tím pádem by exekutoři – tentokrát ti od Altnera – mohli pro změnu vystartovat na Lidový dům.