Slonková: Čtvrt miliardy pro rodinu Tomana? Poděkujte politikům

Příběh rodiny bývalého ministra ukazuje, že stát si celá desetiletí nedokázal ohlídat pozemky pro své stavby. A teď jen přišel čas platit.

Na první pohled to zní neuvěřitelně: Osminásobek ceny odhadnuté znalcem. Z 31,3 milionu korun se tak rázem stalo 250,7 milionu korun. Čtvrt miliardy korun stát podle webu zDopravy posílá firmám rodiny bývalého ministra Babišovy vlády Miroslava Tomana.


Babišovi nejoblíbenější ministři Miroslav Toman a Alena Schillerová na Zemi živitelce. Foto: Úřad vlády

Hněv adresovaný rodině agrobaronů ale tentokrát není zcela na místě. Příběh Tomanovy rodiny přesně ilustruje, jak úředníci a města nebyli roky schopni zabránit spekulativním nákupům pozemků, kde se plánovaly veřejně prospěšné stavby. A v praxi připomíná, jaké mantinely jsou nastaveny pro výkup těchto pozemků.

Tomanova rodina totiž neporušila žádný zákon. Jen bezezbytku využila pravidla, která připravili politici napříč politickými stranami.

Čtvrt miliardy ze třiceti milionů totiž umožňuje vykouzlit takzvaný liniový zákon, celým názvem Zákon o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury a infrastruktury elektronických komunikací. V něm se v paragrafu 3b jasně píše, že při výkupu pozemků pro veřejně prospěšné stavby stát jejich majitelům zaplatí “cenu stanovenou znaleckým posudkem vynásobeným koeficientem 8”.

Tedy cena určená znalcem krát osm. Žádné “až” osmkrát, jak to bylo dříve a umožňovalo úředníkům rozhodnout, komu ano a komu ne. A žádná “cena určená znalcem krát 16”, jak to bylo v zákoně původně. (Proč se koeficient snížil na polovinu vysvětluje tato důvodová zpráva z roku 2015, pod níž je podepsaný mimo jiné dnešní ministr financí Zbyněk Stanjura)

Do zveřejnění příběhu rodiny Tomanových nikdo proti zákonem stanovené ceně vykupovaných pozemků nijak dramaticky neprotestoval.

Druhá rovina příběhu nicméně ukazuje, že stát si už dlouhá desetiletí zkrátka nedokáže ohlídat pozemky, které ke svým stavbám potřebuje. A ti, kteří mají kontakty na správná místa, se včas dozví, kam investovat. Jako třeba rodina exministra Tomana, která vždy vynikala exkluzivním přístupem do státní správy.

Největší skandál s pozemky se datuje sedmnáct let zpátky, kdy jsem popsala, jak tehdejší sociálnědemokratický ministr zemědělství Petr Zgarba přihrál spekulantům pozemky kolem Prahy, na nichž si obce plánovaly výstavbu rodinných domů. Shodou okolností šlo znovu o podnikatele, kteří měli nadstandardní kontakty do resortu zemědělství, konkrétně na pozemkový fond.

Spekulanti si tak přišli na více než dvě miliardy korun. Zgarbu to nakonec stálo politickou kariéru a politici slibovali nápravu.

O dalších pět let později se ukázalo, jak to dopadlo. Nezměnilo se vůbec nic. Popsala jsem tehdy, že stovky hektarů půdy právě pro plánovaný obchvat Prahy opět skoupili spekulanti. Přilehlé obce a stát tomu opět jen přihlížely.

A teď jen přišel čas platit. I rodině Miroslava Tomana.

Zdroj náhledové foto: Úřad vlády

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email