D1 a D6. Další stavby z peněz EU, které ministři zamlčeli

Ministři Babišovy vlády mají problém veřejně přiznat, když na některé ze staveb, kterými se chlubí, přispívá EU.

Negrelliho viadukt, covid programy, obchvat Chýnova a nejnověji nový úsek dálnice D6 a opravené kilometry na D1.

To všechno jsou stavby, kterými se především Karel Havlíček a premiér Andrej Babiš chlubili na sociálních sítích. A u všech zamlčeli, že na stavby přispěla Evropská unie.

“Splnili jsme to, co jsme řekli. Dva nové dálniční úseky na karlovarské D6 otevřeny dnes, příští rok dokončíme obchvat Lubence a @RSD_oficialni zahájí stavby dalších plánovaných úseků u Krupé. Na D6 se nikdy nepracovalo tak, jako nyní. Cíl je jasný – dostavěná dálnice do @KarlovyVaryCZ co nejdříve,” napsal v pondělí vicepremiér Havlíček na twitter.

O víkendu se pochlubil zase přímo premiér: “Jsem moc rád, že rekonstrukce dálnice D1, úsek Praha–Brno, v délce 160 km probíhá podle plánu. Letos dokončíme sedm úseků oprav a na příští rok nám zůstane asi 50 km. Díky řediteli @RSD_oficialni, firmě Metrostav, i panu ministrovi, který na výstavbu dálnic tak tlačí.”

Zmínka o finanční pomoci unie? Žádná.

U posledních dvou případů už jindy zdrženlivé české zastoupení unie na sociálních sítích bylo nuceno upozornit, že jde o unijní peníze.

“I my jsme moc rádi! Za posledních pět let bylo 67,2 km dálnice D1 opraveno s pomocí evropských fondů, včetně toho u Velkého Meziříčí. Dalších 45,9 km se z fondů opravuje. Dohromady jde na D1 z Operačního programu Doprava 13,2 miliard korun,” reagovala komise na premiérův tweet.

A k Havlíčkovu příspěvku komise doplnila: “Tušíte správně. I na tuto dálnici šly peníze z fondů EU: na zprovozněný úsek Nové Strašecí – Řevničov (včetně obchvatu) 1,7 miliard korun, na dodělávaný úsek u Lubence přes 1,2 miliardy korun.”

Proč mají ministři problém přiznat, že na výstavbu přispěla Evropská unie, není jasné. Na otázky zaslané redakcí Neovlivní.cz zatím neodpověděli. Že by šlo o ojedinělý omyl je ale s ohledem na frekvenci “opomenutí” nepravděpodobné.

Zdroj náhledové foto: Twitter Karla Havlíčka

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email