Dalík je volný, soud jej pustil na podmínku

Marek Dalík , někdejší nejbližší spolupracovník expremiéra Mirka Topolánka, je volný. Soud mu prominul polovinu trestu a na podmínku jej pustil z vězení. Dalík v něm skončil kvůli kauze Pandury, kdy byl odsouzen na pět let. Marek Dalík byl současně spolu s Davidem Rathem jedinou “velkou rybou”, která během nejrůznějších protikorupčních akcí skončil za mřížemi.

To, že bude Dalík žádat o propuštění v polovině trestu, jsme popsali v červnovém tištěném časopise Neovlivní.cz. “Naděje na propuštění přitom Marek Dalík nemá zcela zanedbatelné. Jak vyplynulo během jednoho ze soudních líčení, kde se z popudu Nejvyššího soudu případ řešil už poté, co byl na základě prvního pravomocného rozsudku odsouzen za mříže, někdejší lobbista je příkladný vězeň,” napsali jsme letos před prázdninami.

Dnes soud rozhodl o jeho propuštění.

Dalíka – narozdíl třeba od Ratha – policie nepřistihla  s žádnými miliony v igelitce. O případu v politicky citlivé kauzy se objevovaly pochyby mimo jiné proto, že soudy se nedokázaly shodnout, co přesně někdejší přítel Mirka Topolánka udělal. A za co ho do vězení posílají.

O magazín s rozhovorem s Markem Dalíkem byl enormní zájem, museli jsme tehdy připravit i dotisk. Foto: Neo

Jisté bylo jen to, že šlo o půl miliardy korun v souvislosti s prodloužením kontraktu na dodávku obrněnců Pandur pro českou armádu. Jeden soud tvrdil, že půl miliarda byl úplatek, o který si Dalík řekl. Ten další zase tvrdil, že šlo o podvod, protože Dalík sliboval něco, co nemohl splnit.

Sám Dalík pak přišel s verzí, že šlo o legální půlmiliardovou provizní smlouvu, kterou pomáhal získat příteli slovenského premiéra Miroslavu Výbohovi.

Podle pravomocného verdiktu šel nakonec Dalík do vězení za údajný podvod.

Těsně před nástupem do vězení někdejší zákulisní hráč číslo jedna poskytl jediný rozhovor redakci Neovlivní.cz. V něm mimo jiné řekl, že po propuštění už tu nechce žít.

“Odstěhuju se z České republiky. Mám tu nějakou firmu, kterou budu mít dál, která mi vydělává peníze, ale žít tu nebudu. Myslím, že se ke mně naše země nezachovala dobře, ani lidé v této zemi. Nelíbí se mi česká mentalita,” řekl.

V rozhovoru pro magazín Neovlivní.cz také uvedl, že ho Mirek Topolánek zklamal. Vyčítal mu, že podle jeho slov neřekl u soudu pravdu o Pandurech.

“Věděl jsem celou dobu, že Mirek Topolánek je absolutní alibista, egoista a oportunista. Na druhou stranu jsem věřil v to dobro v něm, protože on je opravdu uvnitř dobrý člověk. Nakonec převážily ty první tři vlastnosti a on se takto nehezky zachoval i k jiným lidem. Mně by stačilo, kdyby jenom řekl pravdu,” opřel se v rozhovoru do expremiéra Marek Dalík. Celý rozhovor najdete zde.