Mám strach, říká Marek Dalík. Do týdne musí nastoupit do vězení

Bývalý zákulisní hráč číslo 1 Marek Dalík má před sebou poslední dny na svobodě. Nejpozději do příštího čtvrtku musí nastoupit na čtyři roky do vězení, kam ho poslal soud v údajné korupční kauze Pandur. Mám strach, řekl někdejší blízký spolupracovník premiéra Mirka Topolánka v exkluzivním rozhovoru pro magazín Neovlivní.cz

Termín 1. září, do kdy má Marek Dalík čas nastoupit do vězení, oficiálně potvrdila mluvčí městského soudu v Praze Markéta Puci. Dalík poslední dny na svobodě pobýval mimo Prahu a také si vyřizoval nezbytné věci související s jeho čtyřletým trestem.

Snímky z Monte Anrgentaria - autor Karel Randák, archiv Neo

Slavný snímek Marka Dalíka a Mirka Topolánka na dovolené v Monte Anrgentariu – autor Karel Randák, archiv Neo

Ve své jediném rozhovoru pro tištěný magazín Neovlivní.cz se netajil tím, že má z blízké budoucnosti značné obavy. A svůj trest označil za nespravedlivý. Žádná žádost o půlmiliardový úplatek podle něj z jeho strany nikdy nevzešla. Podle své verze, s níž ovšem přišel až po rozsudku, šlo v celém případu o provizní smlouvu spojenou se zakázkou na armádní obrněnce, a nikoli o korupční žádost.

Předkládáme vám krátkou výseč z obsáhlého rozhovoru, v níž Dalík mluví právě o svých pocitech před nástupem do vězení.

Neo: Co jste cítil, když padl definitivní rozsudek? Převážil strach, naštvání nebo pocit nespravedlnosti?

Marek Dalík: Všechno dohromady. Myslím, že člověk, který je odsouzený za něco, co udělal, tak to logicky nese líp. I když ten strach bude podobný. Ale někde uvnitř minimálně musí cítit, že se něčeho dopustil. Ale já to udělal opravdu v dobré víře, a pokud je na tom něco trestného, nebyl jsem si toho určitě vědom. Myslím, že navíc na tom nic trestného není. Jelikož někdo má stejný kontrakt a není za to ani vyšetřovaný, tak na tom nemůže být nic trestného.

Byla to směs těchto pocitů. A jak se blíží nástup trestu, tak převládá strach. Najednou zjistíte, že to, že jste se ničeho nedopustil, že se to nestalo, nemá žádnou relevanci. Protože už je to jedno.

Neo: Ten strach máte přesně z čeho?

Z vězení. Z vězení. Z toho všeho, co s tím souvisí. S koncem nějakého způsobu života. S tím, že nemůžete vidět své blízké. Psa.

Neo: Plánujete, co budete dělat, až vás pustí?

Odstěhuju se z České republiky. Mám tu nějakou firmu, kterou budu mít dál, která mi vydělává peníze, ale žít tu nebudu. Myslím, že se ke mně naše země nezachovala dobře, ani lidé v této zemi. Nelíbí se mi česká mentalita.

Neo: Věříte na zázrak, že se ještě něco stane a nebudete muset nastoupit?

To, že tam půjdu, už je jasné, ale smířený s tím nejsem. Jsem z toho vyřízený. To je lepší slovo než smířený. Že se stane zázrak, to si nemyslím. Spíš se bojím toho, abych to ve zdraví přežil. Minimálně psychicky, toho se bojím hodně. A nedokážu si představit, jak ty lidi, co jsem jmenoval, budou žít s tím, že někdo je za ně ve vězení. Přál bych si, aby řekli pravdu, jenom pro tu pravdu. Už to ani nemusejí říkat u soudu.

…..

Kdo všechno byl do případu zapletený? Jakou roli sehráli premiéři Mirek Topolánek a Robert Fico? To vše Marek Dalík popisuje v obsáhlém rozhovoru pro magazín Neovlivní.cz. Návod, jak získat předplatné magazínu, naleznete ZDE.