Dalík: Nechci už v téhle zemi žít. Co bude dělat propuštěný Topolánkův důvěrník?

Marek Dalík byl dnes propuštěný na svobodu. Soud vyhověl jeho dovolání proti rozsudku, kterým jej justice loni poslala na čtyři roky za mříže v kauze Pandury. Dalík opustil znojemskou věznici v doprovodu právníka ve středu odpoledne. Co teď bude dělat?

Nejvyšší soud zrušením rozsudku a propuštěním Dalíka potvrdil pochybnosti, které se nad verdiktem v této politicky citlivé kauze objevily hned po jeho vynesení. Soudy se totiž nedokázaly shodnout, co přesně někdejší přítel Mirka Topolánka udělal. A za co ho do vězení posílají.

Marek Dalík na archivním snímku. Foto: Neo

Jisté bylo jen to, že šlo o půl miliardy korun v souvislosti s prodloužením kontraktu na dodávku obrněnců Pandur pro českou armádu. Jeden soud tvrdil, že půl miliarda byl úplatek, o který si Dalík řekl. Ten další zase tvrdil, že šlo o podvod, protože Dalík sliboval něco, co nemohl splnit.

Sám Dalík pak po vynesení rozsudku přišel s verzí, že šlo o legální půlmiliardovou provizní smlouvu, kterou pomáhal získat příteli slovenského premiéra Miroslavu Výbohovi.

Každopádně případ se teď vrací zpátky do soudní síně a soud musí vynést nový rozsudek.

Sám Marek Dalík zatím nekomunikuje. Přes nástupem do vězení ale řekl, že po propuštění už tady dál nechce žít. A na tom – podle lidí, kteří za ním chodili do vazby – nic nezměnil.

“Odstěhuju se z České republiky. Mám tu nějakou firmu, kterou budu mít dál, která mi vydělává peníze, ale žít tu nebudu. Myslím, že se ke mně naše země nezachovala dobře, ani lidé v této zemi. Nelíbí se mi česká mentalita,” řekl v exkluzivním rozhovoru pro magazín Neovlivní.cz.

Vězení nakonec podle svého okolí snášel překvapivě dobře. Jediné, co ho prý rozčilovalo, byl fakt, že se rozhodování Nejvyššího soudu tak vleklo. Původně totiž očekával verdikt na konci loňského roku.

Rozhovor s Markem Dalíkem najdete zde » a zde »