© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Advokáti Marka Dalíka, který má strávit čtyři roky ve vězení v souvislosti s kauzou Pandur, podali k Nejvyššímu soudu dovolání. Argumentují v něm, že soudy nesprávně vyhodnotily důkazy a nebyly se schopny shodnout, co přesně měl někdejší nejbližší spolupracovník expremiéra Mirka Topolánka udělat.
Každým dnem očekává kdysi nejvlivnější zákulisní hráč výzvu od soudu, aby nastoupil do vězení, kde si má odpykat čtyřletý trest. Nic na tom nezmění ani fakt, že Dalíkovi obhájci připravili dovolání k Nejvyššímu soudu. Na jeho verdikt si už Dalík počká za mřížemi.
“Dovolání jsme připravili a odeslali na Nejvyšší soud. Detaily z dovolání ale nemohu bez souhlasu klienta zveřejňovat,” potvrdil informace Neovlivní.cz Dalíkův právník Tomáš Sokol.
Respektovaný odborník na trestní právo přitom není sám, kdo se ve finále snažil Marka Dalíka z případu vysekat. Někdejší Topolánkův přítel si na poslední chvíli najal ještě další právnické eso – Tomáše Gřivnu, který se mimochodem v indexu Neovlivní.cz zařadil mezi deset nejvlivnějších postav české justice (více zde »).
Byl to právě Gřivna, kdo vymyslel pro svého klienta – obviněného exposlance Víta Bártu – úspěšnou strategii, jak se vyhnout stíhání pro korupci v kauze Škárka, Kočí. Tou taktikou byla stížnost k Nejvyššímu soudu s argumentací, že se na Bártovo jednání na poslaneckém klubu vztahuje imunita. Tento recept pak s kolegy úspěšně zopakoval v kauze Nagyová u exposlanců Šnajdra, Fuksy a Tluchoře.
V případě Marka Dalíka ale Gřivna nepochodil. I odvolací soud poslal jeho klienta do vězení, ačkoli za něco úplně jiného než původní soud (analýza zde »). Ten první za údajnou korupci, ten druhý za podvod. Odvolací soud nicméně snížil Dalíkovi trest, místo pěti má strávit ve vězení rok.
Kdy přesně Marek Dalík do vězení nastoupí, nikdo neví. Termín nástupu mají v rukou úřednice soudu. Až jej napíší a pošlou, musí někdejší lobbista obratem za mříže. Přesné datum ale ani jemu nikdo neřekl.