Další dějství pře Prahy a Moskvy o novináře, český reportér nedostal víza

Tři měsíce poté, co se ruská a česká diplomacie ostře střetly kvůli tomu, že Černínský palác neprodloužil akreditace dvěma ruským novinářům působícím v Praze, přišla odveta. Jak na svých stránkách informovaly servery spadající pod vydavatelský dům Economia, Moskva zamítla žádost o novinářské vízum redaktorovi Hospodářských novin Ondřeji Soukupovi.

Redakce Neovlivní.cz v dubnu jako první upozornila, že Černínský palác odmítl – už podruhé – prodloužit akreditaci pražského zpravodaje agentury RIA Novosti Alexandra Kuranova. O kartičku novináře přišel souběžně také Vladimir Sněgirjov zastupující tu metropolitní večerník Večernaja Moskva a vládního listu Rossijskaja gazeta.

Související: 

rusky_byznys_rusko_podnikani_azbuka
» Emotivní dopis novináře premiérovi: Na konci života mám nálepku nepřítele českého lidu
» Češi musí opustit Moskvu. Kdo je kdo? Dvě postavy sporu o novináře
» Dva ruští novináři v Praze přišli o akreditaci, Moskva slibuje odvetu
» Nikdo mi neřekl, co jsem udělal špatného, říká ruský novinář, který přišel o akreditaci
» Praha neprodloužila akreditaci novináři kremelských médií
» Exkluzivně: Úřady vyhostily za špionáž 11 ruských diplomatů
» Potvrzeno: Zpravodaj ČT obětí ve vyhošťování ruských agentů

Jak Kuranov, tak Sněgirjov nevěděli, proč se česká strana rozhodla proti nim zasáhnout (podrobnosti tady »). “Žádost jsme zamítli, ale důvody jsou klasifikovány jako utajované,” řekla tehdy Neovlivní.cz Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva zahraničí.

Zprávu o postupu Prahy vzápětí převzaly ruské agentury. A tamní ministerstvo zahraničí vyjádřilo ostrý protest “nad nepřátelskými akcemi v Praze”.

“Úřad slíbil, že to nenechá bez odezvy,” napsala bez dalších podrobností RIA Novosti. Z kuloárových informací vyplynulo, že odezvou má být reciproční odebrání akreditace některému z českých novinářů v Moskvě. Následně se i v ruském tisku psalo (více zde »), že o akreditace přijdou hned dva ze tří Čechů, kteří v Rusku jako novináři působí. Jde o reportéry Martina Dorazína, Jiřího Justa a Miroslava Karase.

Nakonec je podle Aktuálně.cz – online deník má v Moskvě Jiřího Justa – odveta mírnější. Úřady odmítly do země vpustit redaktora Hospodářských novin Ondřeje Soukupa.

“Stejně jako mnohokrát předtím jsem si požádal o novinářské vízum, den před odletem jsem se ale dozvěděl, že žádost byla zamítnuta,” popsal pro deník Soukup. “Neoficiálně jsem se následně dozvěděl, že jde o odvetné opatření za neprodloužení akreditace pro dva ruské novináře v Česku,” dodal.

Zda jde o jednorázový krok vůči konkrétnímu novináři, nebo jestli Rusko nedá  vízum ani dalším zástupcům českých médií, není podle Aktuálně.cz jasné. Ruská ambasáda v Praze s ohledem na diplomatické zvyklosti nechtěla svůj postup komentovat, Černínský palác připravuje reakci.

České trio novinářů v Moskvě se nicméně zdá být v tuto chvíli “v bezpečí” před odvetnými kroky.

Miroslav Karas (ČT) a Martin Dorazín (ČRo) dostali od úřadů potvrzenou roční akreditaci ještě před tím, než přetahovaná o novináře začala.

“Všechny signály naznačovaly, že akreditaci zřejmě neprodlouží mně. Jelikož jsem byl jediný český novinář, který požádal o prodloužení po skandálu se dvěma ruskými žurnalisty v ČR,” popsal spolupracovník Aktuálně.cz v Moskvě Jiří Just. (Rozhovor s Jiřím Justem pro Neovlivní.cz najdete tu ».) “Ruské ministerstvo zahraničí se ale zachovalo korektně a vyšlo mi prakticky bez problémů vstříc. Mohu jen spekulovat, ale je to zřejmě tím, že Praha ani Moskva nechtěly celou situaci eskalovat,” dodává.