Pražská jízda Smart Cities: WiFi do lanovky na Petřín. Za skoro 2,5 milionu

Další kousek z dílny pražských politiků v oblasti Smart Cities, který opět vzbudil kritiku ze strany IT expertů. Tentokrát jde o plán na WiFi signál,  který by měl být zdarma pro cestující pražskou lanovkou na Petřín. Nápad radních přijde bezmála na dva a půl milionu korun.

Městskou lanovkou se ročně vyveze na Petřín zhruba dva miliony lidí, především turistů. Od konce loňského roku by Nově měli mít během čtyř minut, které stráví v lanovce, zdarma připojení na WiFi. Město to přijde na 2,3 miliony korun.

Cenu zvedají parametry zadávacího zařízení, které jsou nastaveny nadstandardně přísně a podle IT expertů i nesmyslně. “Představte si, že máte postavit kurník pro 11 slepic a v zadávačce napíšete požadavek na pancéřová vrata o síle 500mm jako ochranu před liškou a dávkovač krmení schopný nasytit 500 slonů,” popsal na svém facebookovém profilu zadávací dokumenty IT expert Štěpán Beneš.

Zadávací dokumentaci si můžete projít zde

K tématu:

smart_cities_mesto_IT
» Smart Cities po Česku. Veřejné stamiliony ovládli lidé z Babišova hnutí
» Ze šesti procent dvacet. Jak narostla odměna za Smart Cities pod taktovkou ANO
» Mysleli si, že to nikdo nečte, říká pirát o milionech ke Smart Cities
» Krnáčová ke Smart Cities: Dělali to špatně, debata o zneužití milionů je zcestná

Pražští radní s tím ale problém nemají. Tvrdí, že město chce návštěvníkům poskytnout nejen stabilní, ale i bezpečné internetové připojení.

“Je to krok, který vychází z usnesení z loňského srpna, kdy se městská rada rozhodla pokrýt vybrané lokality ve městě wifi-signálem. Kromě Petřína se tak jedná např. o zoologickou nebo botanickou zahradu. Jedná se o lokality, které jsou návštěvnicky atraktivní, navštěvuje je řada turistů i občanů Prahy a my jim chceme ten pobyt usnadnit,” zdůvodnil rozhodnutí rady mluvčí města Vít Hofman.

A vyšší cena je podle Operátora ICT, který má projekt Smart Cities v Praze na starost, daní za bezpečnost. “Je to projekt, který má zcela nově vybavit to místo veřejným wi-fi připojením. Na daném místě byla soukromá wi-fi připojení, která byla slabá, byla zajištěna různými právy, takže my chceme poskytnou veřejnou wi-fi. Budeme mít jeden silný hotspot na vrchní části, jeden silný hotspot na spodní části a průběhu té trasy bude možné se také připojit,” prohlásil za Operátora ICT Vladimír Zadina.

Za poslední dobu je to už třetí nápad pražských radních z oblasti Smart Cities, který budí rozpaky. A to především kvůli nesystémovému rozhodování, vysokým cenám a v některých případech i nelogickým řešením.

Jako například u chytrých laviček, které nechalo město rozmístit po Praze. Lidé si na nich mohou dobíjet telefony a připojovat se na WiFi. Každá z nich vyjde na čtvrt milionu a třeba ty  na Náměstí Míru byly díky umístění solárních panelů natolik rozpálené, že si na ně v létě nikdo nemohl sednout.

Letním počinem v rámci Smart Cities pak byla mobilní turistická aplikace, zakázka z letošního července za pět milionů korun. A co od ní můžeme čekat? Jak říká primátorka Adriana Krnáčová: “Celý návrh je koncipován formou přátelských rad a doporučení, podaných stylem odlehčeného místního průvodce, které lze běžně obdržet pouze od kamaráda žijícího v daném městě”.

Deník Neovlivní.cz už loni upozornil, že agendu Smart Cities se v tichosti a za většinového nezájmu regionální opozice podařilo plošně ovládnout politikům z hnutí Andreje Babiše. Projekt, v němž se rozjela hra o miliardy z veřejných rozpočtů a unijních dotací, původně vznikl v západní Evropě jako nástroj pro efektivnější správu a rozvoj měst.

Dosavadní zjištění o tom, jak bude vypadat česká verze pod taktovkou Babišových politiků a manažerů je ale spíše alarmující. Podrobně jsme příběh Smart Cities po Česku sepsali v tomto článku ».

Článek je součástí projektu, který podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky.