© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Další kousek z dílny pražských politiků v oblasti Smart Cities, který opět vzbudil kritiku ze strany IT expertů. Tentokrát jde o plán na WiFi signál, který by měl být zdarma pro cestující pražskou lanovkou na Petřín. Nápad radních přijde bezmála na dva a půl milionu korun.
Městskou lanovkou se ročně vyveze na Petřín zhruba dva miliony lidí, především turistů. Od konce loňského roku by Nově měli mít během čtyř minut, které stráví v lanovce, zdarma připojení na WiFi. Město to přijde na 2,3 miliony korun.
Cenu zvedají parametry zadávacího zařízení, které jsou nastaveny nadstandardně přísně a podle IT expertů i nesmyslně. “Představte si, že máte postavit kurník pro 11 slepic a v zadávačce napíšete požadavek na pancéřová vrata o síle 500mm jako ochranu před liškou a dávkovač krmení schopný nasytit 500 slonů,” popsal na svém facebookovém profilu zadávací dokumenty IT expert Štěpán Beneš.
Zadávací dokumentaci si můžete projít zde
Pražští radní s tím ale problém nemají. Tvrdí, že město chce návštěvníkům poskytnout nejen stabilní, ale i bezpečné internetové připojení.
A vyšší cena je podle Operátora ICT, který má projekt Smart Cities v Praze na starost, daní za bezpečnost. “Je to projekt, který má zcela nově vybavit to místo veřejným wi-fi připojením. Na daném místě byla soukromá wi-fi připojení, která byla slabá, byla zajištěna různými právy, takže my chceme poskytnou veřejnou wi-fi. Budeme mít jeden silný hotspot na vrchní části, jeden silný hotspot na spodní části a průběhu té trasy bude možné se také připojit,” prohlásil za Operátora ICT Vladimír Zadina.
Za poslední dobu je to už třetí nápad pražských radních z oblasti Smart Cities, který budí rozpaky. A to především kvůli nesystémovému rozhodování, vysokým cenám a v některých případech i nelogickým řešením.
Jako například u chytrých laviček, které nechalo město rozmístit po Praze. Lidé si na nich mohou dobíjet telefony a připojovat se na WiFi. Každá z nich vyjde na čtvrt milionu a třeba ty na Náměstí Míru byly díky umístění solárních panelů natolik rozpálené, že si na ně v létě nikdo nemohl sednout.
Letním počinem v rámci Smart Cities pak byla mobilní turistická aplikace, zakázka z letošního července za pět milionů korun. A co od ní můžeme čekat? Jak říká primátorka Adriana Krnáčová: “Celý návrh je koncipován formou přátelských rad a doporučení, podaných stylem odlehčeného místního průvodce, které lze běžně obdržet pouze od kamaráda žijícího v daném městě”.
Deník Neovlivní.cz už loni upozornil, že agendu Smart Cities se v tichosti a za většinového nezájmu regionální opozice podařilo plošně ovládnout politikům z hnutí Andreje Babiše. Projekt, v němž se rozjela hra o miliardy z veřejných rozpočtů a unijních dotací, původně vznikl v západní Evropě jako nástroj pro efektivnější správu a rozvoj měst.
Dosavadní zjištění o tom, jak bude vypadat česká verze pod taktovkou Babišových politiků a manažerů je ale spíše alarmující. Podrobně jsme příběh Smart Cities po Česku sepsali v tomto článku ».
Článek je součástí projektu, který podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky. |