Další nahrávka proti Zimolovi. Jeho lidé se údajně snažili ovlivnit novináře

Tlak na hejtmana Jiřího Zimolu ČSSD, který řeší svůj politický přešlap v podobě víkendového sídla na Lipně, zesiluje. Objevila se nahrávka, z níž vyplývá pokus hejtmanových podřízených ovlivňovat novináře, kteří o kauze chalupy informují. Konkrétně jde o jednu z jihočeských regionálních televizí, které kraj údajně kvůli reportážím o hejtmanově kauze zastavil obchodní spolupráci. Zimola trvá na tom, že se ničeho nezákonného nedopustil, poprvé ale připustil, že ho jeho “dača” může stát kariéru.

Podstata příběhu je už tři neděle známá: hejtman si nechal postavit víkendové sídlo u přehrady Lipno za zhruba pět milionů, staví mu jej ovšem jeho podřízený, šéf krajských nemocnic Martin Bláha. Ten je hejtmanovým přítelem a navíc se ukázalo, že díky štědrosti kraje, nadstandardně honorovaným z veřejných peněz. Od kraje včetně odměn pobírá víc peněz než dostává kupříkladu britská premiérka. Jiří Zimola nyní pod tlakem opozice i koaličních partnerů na kraji slíbil doložit audit, který by prokázal, že výstavba jeho chalupy nebyla propojena s jinými stavbami z veřejných zakázek krajských nemocnic.

Nejnověji mu ale život komplikuje nahrávka, kterou zveřejnil regionální list Deník. Jde o rozhovor tří lidí: ředitele příspěvkové organizace Jihočeského kraje, která přímo podléhá odboru kanceláře hejtmana. Na straně druhé hovoří dva zástupci jedné z televizí. Z rozhovoru vyplývá, že hejtmanovi podřízená instituce zastavila spolupráci s televizí, a to kvůli tomu, jak v ní informují o kauze “Lipno”.

Čtěte také

» Zimolova dača. Kdo je kdo v kauze, která otřásá hejtmanovou kariérou
» Šifra a dům hejtmana Zimoly
» TOP 10 vlivu v jižních Čechách. Kdo je číslo 7

“Spadám kompetenčně přímo pod kancelář hejtmana, dostal jsem zadání ukončit spolupráci. Obsahově ji nemám šanci napadnout, jsme spokojeni. Není ani pravda, že by už nebyla potřeba. Proto vám říkám otevřeně, jak to je. Špatné by ale bylo, kdyby se informace o ukončení spolupráce dostala mediálně ven. Politici ustojí ledacos, zato já bych byl na odstřel,” říká v nahrávce představitel jihočeské příspěvkové organizace.

Zveřejněný materiál má ovšem jednu vadu: Deník nezveřejnil jména účastníků rozhovoru, jeho autenticitu tedy v tuto chvíli není možné hodnověrně ověřit.

Sám Jiří Zimola popřel, že by kohokoli úkoloval, aby spolupráci s televizí ukončil kvůli jeho osobní kauze: “Nic o tom nevím.”

Ačkoli stále trvá na tom, že se v příběhu víkendového sídla na Slupečné nedopustil ničeho nezákonného, v rozhovoru pro Aktuálně.cz poprvé připustil, že jej kauza může stát kariéru.

“Udělal jsem politickou chybu. Měl jsem být opatrnější a od začátku možná i otevřenější. Ale před dvěma lety mi přišlo hloupé svolávat tiskovou konferenci, abych na ní novinářům řekl, že si na Lipně budu stavět rekreační domek. Uznávám, že to je politická chyba. Za politické chyby se platí a já za to teď možná zaplatím,” řekl Zimola a dodal: “Rozhodně ale odmítám, že by se v té kauze dělo cokoli trestněprávního anebo že by to bylo amorální. Já panu Bláhovi za tu chatu řádně zaplatím, bude to v součtu necelých pět milionů korun. Mohu doložit, z jakých prostředků tu částku složím.”

Koaliční partneři z hnutí ANO a Jihočeši 2012 dali nyní Zimolovi čas, aby předložil audit k financování výstavby chaty na Slupečné. Opozice však svůj tlak nezastavila, ve hře je stále mimořádné zastupitelstvo, které by mohlo Zimolu odvolat. Nervozní navíc podle zjištění Neovlivní.cz začíná být i Zimolova mateřská ČSSD, v níž má hejtman dlouhodobě rozkývanou pozici kvůli své účasti na lánské schůzce u Miloše Zemana po minulých volbách.

“Zatím to vypadá, že ho vedení ČSSD podrží. Neprokázalo se mu do této chvíle nic protiprávního, mediálně to už s ohledem na volby začíná být problém,” popsal nervozitu uvnitř ČSSD člen jejího širšího vedení.