Další plány premiérova rádce. Desítky milionů za poradenství. Z eráru

Nejen milionová rekonstrukce kanceláře. Se jménem premiérova neformálního rádce pro energetiku Jakuba Skavroně, který v červnu nastoupil do představenstva společnosti ČEPS, jsou spojeny i plány na externí poradenství pro tuto státní firmu. Konkrétně jde podle interních odhadů až o 90 milionů. Po dotazech redakce Neovlivní.cz firma ČEPS oznámila, že od plánů upouští.

Jakub Skavroň do vedení veřejnosti neznámé, o to ale bohatší státní firmy ČEPS nastoupil k 1. červnu. Jak už jsme upozornili, obratem se začala řešit milionová rekonstrukce jeho kanceláří.

Ukazuje se ovšem, že nový člen představenstva, kterého do firmy vyslal přímo Andrej Babiš, měl další plány. A to externí poradenské smlouvy. Podle interních odhadů ve výši 90 milionů korun.

Souvislosti:

» Skrytý vládní boj o ČEPS. Ředitel padl
» Premiér vyzval Mládka k rezignaci kvůli firmám, ten to odmítl
» Milionová rekonstrukce kanceláře. Na přání manažere státní firmy

Konkrétně šlo o Finanční poradenství v oblasti realizace akvizic a fúzí se čtyřicetimilionovým odhadem a Právní poradenství v oblasti realizace akvizicí a fúzí s odhadovaným finančním objemem 50 milionů. Obojí se smlouvou na 48 měsíců.

Tyto údaje vyplývají mimo jiné z emailu Miloše Pokorného, šéfa odboru Nákupu a prodeje služeb a IT ČEPS. Pokorný 13. července píše  svým kolegům jednoznačně, že jde o akci nového člena představenstva Skavroně.

“Na základě požadavku pana Ing. Jakuba Skavroně prosím o založení 2 POBJ (požadavek na objednávku Pozn Neo) ….Technická specifikace bude předložena přímo panem Skavroňem,” píše Pokorný.

A na závěr emailu dodává: “Prosím o založení co nejdříve, pan Skavroň na to velmi tlačí.”

Jakub Skavroň na přímý dotaz Neovlivní.cz uvedl, že o žádných zakázkách nic neví. S dalším pak odkázal na tiskovou mluvčí.

Tiskové oddělení ČEPS existenci plánů následně po dotazech redakce potvrdilo. Firma ale tvrdí, že se nakonec rozhodla výše popsané poradenství “nerealizovat”.

“Informace, které jste obdržela, se týkají interních jednání, na jejichž základě bylo rozhodnuto poradenství nepoptávat, tedy zakázku ani výběrové řízení na dodavatele nerealizovat. Je nutno zdůraznit, že všechny externí služby využívá ČEPS v souladu s péčí řádného hospodáře, příslušnými zákony a interními dokumenty, včetně  stanov společnosti. Váš dotaz považujeme za snahu účelově manipulovat s interními dokumenty firmy. Vzhledem k tomu, že se o zakázku ani výběrové řízení nejedná, nebudeme dále komentovat dokumenty, které se týkají interních rozhodovacích procesů firmy,” stojí ve stanovisku firmy.

Státní firma ČEPS provozuje přenosovou soustavu v České republice a hospodaří s majetkem cca 37 miliard korun. Je to jedna z největších státních firem a hlavně: “sedí” na obrovském balíku peněz. Proto byla vždycky středem zájmů řady lobbistických a mocenských skupin.