Další svědek jde na policii kvůli dotaci pro Penam

Dotaci na Babišův toastový chleba vyšetřuje policie. Už dva svědci potvrzují, že premiérova firma neměla na miliony nárok.

S novým rokem se znovu rozjelo vyšetřování dotace na toastový chleba pro Penam, symbolický případ z premiérova auditu střetu zájmů. Jde o sto milionů, které Babišova firma získala z unijních peněz na údajně inovační linku.


Foto: Shutterstock.com

Jenže už dva svědci pro Neovlivní.cz vypověděli, že dotace byla neoprávněná a Penam neměl na miliony z veřejných peněz nárok. První svědek – bývalý provozní firmy Michal Miksche – vypovídal na policii už v říjnu.

Nyní si kriminalisté předvolali i druhého muže, jehož svědectví jsme zveřejnili v tištěném Zimním speciálu Neovlivní.cz.

“Dostal jsme předvolání k podání vysvětlení,” uvedl bez bližších podrobností Vladimír Hora ze společnosti Futurpol, která Penamu od roku 1998 dodává výrobní technologie.

Policie své vyšetřování nekomentuje, stejně jako státní zástupce Boris Havel, který na její práci dohlíží. “K vámi dotazované věci obecně sděluji, že státní zastupitelství nemůže komentovat jakékoli úkony, jež by zamýšlel policejní orgán v průběhu řízení provést,” reagoval na dotazy ohledně svědků žalobce Havel.

Už Mikscheho svědectví bylo přelomové. Jednak je to poprvé, co někdo z manažerů holdingu premiéra Andreje Babiše promluvil o tom, jak to ve firmě chodilo s dotacemi. A za druhé jeho slova potvrzují závěry auditu Evropské unie, který jasně konstatoval, že dotace na inovační výrobní linku pro “mechový” toastový chleba Penamu neměla být přidělena.

A v podobném duchu chce vypovídat i podnikatel Hora: “Penam na dotaci podle mého názoru neměl nárok.”

Jak se Vladimír Hora k informacím o dotaci dostal, to jsme do detailu popsali v Zimním speciálu Neovlivní.cz


ČTĚTE TAKÉ: Babišův manažer promluvil

Policie vyslechla manažera Penamu, potvrdil podvod s dotací


Svědectví obou mužů přitom korespondují se zjištěním auditorů Evropské unie, která kvůli tomu už odmítla dotaci proplatit. Jako jeden z klíčových důvodů, bylo odhalení auditorů, že na podobné lince pečou toastový chleba stejným stylem už roky právě v sesterském závodě Penamu v německém Liekenu. To samé potvrdil do policejního protokolu i bývalý Babišův manažer Miksche: “Inovačního není na lince vůbec nic.”

Premiérův holding navzdory zjištění auditorů i novým svědectvím trvá podle mluvčího Karla Hanzelky na svém: „Už mnohokrát jsme uvedli a trváme na tom, že v souvislosti s touto dotací bylo vše v pořádku. Dodrželi jsme a splnili veškeré podmínky spojené s dotačním titulem.”

Kvůli toastové dotaci přitom premiérův byznys čelil kritice už dávno před tím, než ji začal vyšetřovat Brusel a policie.

V roce 2016 jsme vypátrali, že Babišovi manažeři prolobbovali v Bruselu změnu pravidel pro čerpání dotací v programu OP PIK, aby se velké firmy dostaly k většímu balíku unijních peněz. Bez tohoto kroku by Penam dotaci nezískal, a ani další firmy z holdingu.

Měsíčník Sabiny Slonkové
“Takových okamžiků jsem při popisování politických kauz nezažila mnoho. V případě dotace na premiérův toastový chleba se to stalo: někdo “zevnitř” promluvil. O to víc jsou svědectví Michala Mikscheho a Vladimíra Hory unikání. Co přesně mi prozradili? A co to pro premiérův holding může znamenat? Popsali jsme v tištěném časopise Neovlivní.cz. Pořiďte si předplatné a už vám žádný článek neuteče.”
Předplatné časopisu Neovlivní

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email