© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Kdo brzdí vyšetřování kriminálních kauz bývalého premiéra.
Kriminální případ, v němž jde o podezření z daňového úniku při zadávání reklamy na farmě Čapí hnízdo, má výročí. Policisté jej vyšetřují přesně tři roky, dodnes ale nedokázali za krácení daní nikoho obvinit.
Už po několikáté jim státní zástupce prodloužil lhůtu na vyšetřování. “Byla prodloužena do 25. června,” uvedl státní zástupce Aleš Cimbala.
Příběh je přitom podle insiderů důkazně mnohem jednoznačnější, než samotný dotační podvod, kvůli němuž jde Andrej Babiš před soud. V kostce jde o to, že Babišova firma Agrofert poslala na účet Čapího hnízda desítky milionů korun a zdůvodnila to tvrzením, že si tak na farmě zaplatila propagaci jednotlivých holdingových firem.
Řadoví kriminalisté se přitom už rok po zahájení vyšetřování podle zjištění Neovlivní.cz přiklonili k názoru, že reklama na Čapím hnízdě byla fiktivní a fakticky neproběhla. Farma ale díky příjmům z inzerce mohla splácet úvěr. A firmy z Babišova holdingu si naopak mohly reklamu dávat do nákladů, snižovat tak daňový základ a tím i daně, které následně odváděly státu.
“Informace, které k případu doposud byly nashromážděny, nasvědčují spáchání trestného činu krácení daně,” citovali jsme v loňském časopise Neovlivní.cz státního úředníka obeznámeného s vyšetřováním.
V éře vlády Andreje Babiše policisté tvrdili, že pro obvinění konkrétních osob pořád chybí podstatný detail: celkové vyčíslení škody, která státu vznikla. A jak už jsme popsali přesně před rokem v květnovém časopise Neovlivní.cz, to měly dodat finanční úřady spadající pod členku Babišova kabinetu Alenu Schillerovou. Jenže to drhlo.
Vláda Andreje Babiše skončila loni v prosinci, od té doby byla policii lhůta pro vyšetřování prodloužena už dvakrát. A opět s argumentem, že se čeká na odborný posudek.
Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová veřejně případ nijak rozebírat nechce. “Reklamu komentuje dozorový městský státní zástupce, policii byla prodloužena lhůta,” uvedla pouze.
ČTĚTE TAKÉ Babišova účetní: Reklama na Čapím hnízdě? To těžko
Nebýt příjmů z inzerce, premiérova farma Čapí hnízdo by prvních pět let své existence, kdy formálně stála mimo holding Agrofert, nepřežila. A ani by nedokázala splácet stamilionový úvěr, který jí na výstavbu poskytla banka HSBC jen díky tomu, že při sjednávání půjčky manažeři holdingu označili za majitele farmy Andreje Babiše. Popsali jsme ZDE. Prakticky všechnu reklamu si na nově vybudované farmě podle vyšetřování Evropského úřadu pro boj proti podvodům OLAF a dvou znaleckých posudků, s nimiž pracovala policie, zadávaly firmy z holdingu Agrofert.
V roce 2010 tvořil příjem z reklam 91 % všech výnosů farmy, o rok později to bylo 81 %, v roce 2012 pak 88,2 % a v roce 2013 to bylo 71 %. Celkem šlo i s rokem 2009 o téměř 300 milionů korun. Jen pro srovnání: celá volební kampaň hnutí ANO před parlamentními volbami v roce 2017 stála 84,5 milionu.
Za Palerma to šlo
Loni jsme navíc získali svědectví bývalé účetní Andreje Babiše, která policii do protokolu jasně řekla, že o žádné reklamě na Čapím hnízdě neví. Na přímý dotaz kriminalistů, zda Farma Čapí hnízdo poskytovala nějaké reklamní služby, Věra Knobová do policejního protokolu uvedla: “To těžko, vždyť tam byla investiční výstavba.”
Knobová, která působila před tím jako hlavní účetní celého holdingu a s Babišem se dle vlastních slov zná od roku 1995, pak na doplňující otázku dodala, že si nevzpomíná ani na žádnou fakturu či smlouvu spojenou s reklamou.
V době, kdy Knobová měla na starost účetnictví Čapího hnízda, přitom na účtu farmy přistály miliony hned z několika holdingových firem: Prechezy, Agrofertu či německé chemičky SKW Piesteritz. Když jí s tímto faktem policie konfrontovala a předložila jí čtyři účetní doklady, Knobová uvedla, že to asi musela zapomenout, protože ji to vlastně nezajímalo.
Pro kontext je dobré si připomenou jiný kriminální případ z nejvyšších pater politiky. Klausova koaliční vláda padla kvůli pochybnému financování 30. listopadu 1997. V únoru 1998 byl za financování ODS zatčen a obviněn místopředseda partaje Libor Novák. V dubnu 2000 začal jeho případ projednávat soud.
A mimochodem: i v tomhle případě šlo o daně. A případ řešila stejná pražská kriminálka.
Zdroj náhledové foto: Neovlivni.cz/Beznoska