Další z “mužů na odstřel” končí. Tentokrát šéf České pošty

Vláda v demisi pokračuje v personálních změnách na klíčových postech ve státní správě. Skončil další muž z black listu Andreje Babiše – šéf České pošty Martin Elkán. Ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar jej dnes odvolal z funkce. Připomeňte si, kdo už odešel a kdo další je na řadě.

Hned zkraje roku rezignoval na svůj post náměstek civilní rozvědky Zdeněk Blahut, muž poslední roky spojovaný především s lidmi z ČSSD.  Nyní jej následoval Martin Elkán, ředitel státní pošty.

Oba muže spojovala úzká spolupráce s bývalým šéfem vnitra Milanem Chovancem a také to, že figurovali na seznamu lidí ze státní správy, u nichž se po nástupu Babišovy administrativy očekávalo, že skončí.

Zatímco Blahut odešel sám, Elkána odvolal ministr vnitra v demisi Metnara. “České poště chybí smysluplná vize fungování podniku, kterou by bylo možné skutečně rozvíjet. Musí mimo jiné zrychlit posun v oblasti franšízingu v projektu Pošta Partner, zmodernizovat třídicí uzly či balíková centra, zkvalitnit IT infrastrukturu a zaměřit se více na portfolio služeb, které přinášejí finanční efekty,”prohlásil Metnar.

Projděte si black list Andreje Babiše, který jsme publikovali v prosincovém tištěném magazínu Neovlivní.cz.

Předseda antimonopolního úřadu

Petr Rafaj

Šéf antimonopolního úřadu je jedním z nejmocnějších úředníků směrem do byznysu. ÚOHS mimo jiné dohlíží na zadávání veřejných zakázek, povoluje fúze firem a dozoruje společnosti, aby neuzavíraly kartelové dohody a nemohly zneužívat dominantního postavení na trhu. Pro Andreje Babiše je obsazení tohoto postu důležité s ohledem na byznys jeho holdingu Agrofert, momentálně zaparkovaného ve svěřenském fondu. Pokud se Babiš dostane k moci, bývalý poslanec za ČSSD Rafaj zcela jistě skončí. Je příliš spojen s Bohuslavem Sobotkou a jeho pravou rukou Radkem Pokorným, lídr ANO Rafaje opakovaně kritizoval.

 

Ředitel tajné služby BIS

Michal Koudelka

Mít dobré vztahy se šéfem tajné služby se premiérům vyplácí proto, že mohou mít náskok před politickou konkurencí. Oficiální cestou se dostávají k informacím, které politici mimo vládu nemají k dispozici. Jde nejen o údaje z bezpečnostní problematiky, ale také ohledně ekonomických zájmů a o aktivitách řady firem. Michal Koudelka platí za loajálního úředníka, do čela BIS jej ovšem instaloval končící premiér Bohuslav Sobotka. Takto výrazný „šrám“ je ohrožením jeho další kariéry.

 

Ředitel civilní rozvědky

Jiří Šašek

Civilní rozvědka spadá pod ministerstvo vnitra, které poslední roky řídil sociální demokrat Milan Chovanec. Andrej Babiš rozvědku i Chovance opakovaně (a bez důkazů) obvinil, že se jej snaží zdiskreditovat. Mimo jiné rozvědce připsal nahrávky jeho soukromých rozhovorů, které se pak objevily na twitterovém účtu s názvem Julius Šuman. Šašek ovšem není jediný ohrožený. Jako první na ráně je náměstek služby Zdeněk Blahut, který fakticky řídí operace ÚZSI a jejž Babiš považuje za svého osobního nepřítele. (Aktualizace: Blahut skončil k 15. lednu 2018)

 

Ředitel ČEZ

Daniel Beneš

Šéfa polostátního energetického gigantu se Andrej Babiš snažil zbavit v podstatě celé čtyři roky, co jeho ANO bylo ve vládě. Beneše považuje za pokračovatele praktik Martina Romana, kterého označuje za klíčového představitele „Palerma“. ČEZ patřil dlouhé roky do sféry vlivu ČSSD a ani Babiš na tom nedokázal nic změnit. ČEZ je strategickou firmou nikoli jen kvůli svým obřím ziskům – loni to bylo 14,6 miliardy. Ale také proto, že se o ní roky mluví jako o společnosti, která slouží jako penězovod k politikům. Veřejně to řekl například Karel Schwarzenberg. ČEZ to striktně odmítl a důkazy se dodnes neobjevily.

 

Ředitel České pošty

Martin Elkán

Další manažer státní firmy spojený s ČSSD. Elkán patří mezi lidi blízké Milanovi Chovancovi, pod „jehož“ vnitro Česká pošta poslední čtyři roky patřila. Martin Elkán řídí firmu, u níž se o zakázky ucházely i společnosti z holdingu Agrofert. Tržby tohoto státního podniku se pohybují kolem 20 miliard korun. Rovněž Česká pošta v minulosti čelila aférám, které naznačily, že ji různé vlivové skupiny spojené s politiky využívají ke svému obohacení. (Aktualizace: Elkán končí ke konci února 2018)

 

Ředitel ČEPS

Jan Kalina

Veřejnosti neznámá, ale o to bohatší společnost. Správce přenosové soustavy, který se stará o to, aby v zemi nenastal blackout. Gigant se skoro dvacetimiliardovým obratem je díky obřím volným penězům rovněž předmětem zájmu spousty lobbistů. Jen pro představu: v roce 2016 byl zisk ČEPS dvě miliardy před zdaněním. Nynějšího šéfa ČEPS Jana Kalinu dosadil do funkce Bohuslav Sobotka, když předtím nechal odvolat jeho předchůdce Vladimíra Tošovského. ČEPS rovněž dlouhodobě spadá do agendy ovládané lidmi spojenými s ČSSD.

 

Policejní prezident

Tomáš Tuhý

Pozice policejního prezidenta Tuhého je daná jeho těsným spojením s ČSSD. Přátelí se s Milanem Chovancem, pokryl kontroverzní reorganizaci specializovaných policejních složek, která vedla k nejvážnější koaliční roztržce mezi ANO a ČSSD. Tuhý se také nijak netají, že Babišovými lidmi pohrdá. Na adresu ministra spravedlnosti Roberta Pelikána například veřejně řekl, že to je pubescentní ministr, za kterého se stydí. Tuhého postavení je jasně dané i kvůli kauze Čapí hnízdo, v níž lídr ANO obvinil policii, že jedná na politickou objednávku ČSSD.

 

Nejvyšší státní zástupce

Pavel Zeman

Nejvyšší státní zástupce stál za svými lidmi, když posvětili zásah policie na Úřadu vlády proti Janě Nagyové, dnešní manželce expremiéra Nečase. Stojí za nimi i nyní, když s jejich vědomím policisté obvinili právě Andreje Babiše kvůli podezření z dotačního podvodu. I díky kritice policejní reorganizace byl zařazený mezi lidi, kteří jdou Babišovi na ruku. V praxi to tak ale nefungovalo, lídr ANO mu nikdy nevěřil. „Mám pocit, jako by panovala atmosféra, jestli toho už neděláme s korupcí moc a nezacházíme příliš daleko,“ vyslal Zeman na podzim jasný vzkaz v rozhovoru pro HN.