Dámy a pánové, kdo z vás to má? Co odkrývá rozvod expremiéra Paroubka

“Manžel měl nelegální milionové příjmy. Peníze nechodily přes účet.” Čtvrteční věty Petry Paroubkové pro TV Seznam dávají nový rozměr rozvodové při bývalého premiéra Jiřího Paroubka. A také ukazují nový pohled na nevyjasněné finance, které provázejí Paroubkův život po odchodu z velké politiky. Odemykáme proto text z dubnového tištěného magazínu Neovlivní.cz

Bývalý předseda vlády a ČSSD Jiří Paroubek se rozvádí. Není ani první, ani poslední a za normálních okolností by to nestálo za zmínku. Byl to ale sám Paroubek, kdo na sebe přitáhl pozornost nejen bulvárních médií. Už loni totiž začal zpochybňovat psychiku své ženy Petry, jako by si připravoval půdu pro to, co přijde. A přišlo. Petra Paroubková se u soudu (a nyní i veřejně)  snaží dokázat, že bývalý politik má díky své politické kariéře mnohem víc peněz, než veřejně přiznává. Tedy, že má černé peníze.

„Moje žena trpí již několik měsíců těžkými depresemi a používá k jejich tlumení silné léky. To je podle mého názoru příčinou problémů z posledních týdnů, které vyplynuly z jejího chování.“

Těmito slovy Jiří Paroubek zkraje loňského roku veřejně komentoval odchod své ženy Petry ze společné domácnosti.

Petra Paroubková mu na odchodu nechala dopis, který bývalý premiér poněkud překvapivě zveřejnil. Jeho žena v něm vysvětlovala osobní pohnutky, které ji vedly k rozchodu, a tak trochu tajemně dodala: „Žila jsem v neustálém strachu, s čím přijdeš. Kromě toho jsou tady tvoje tajemství. To už taky nezvládám. Stresy kolem tvé práce mě před dvěma roky málem zabily.“

Jiří Paroubek při rozjezdu LEV 21. yakub88 / Shutterstock.com

Po více než roce už je jasnější, co měla na mysli.

Díky rozvodovým tahanicím u soudu totiž vyšlo najevo, že Petra Paroubková požaduje po někdejším politikovi statisícovou částku měsíčně. S odkazem na to, co si díky politice údajně vydělal, aniž by o tom veřejnost věděla.

Jako první to „propíchl“ zase sám Paroubek, když po jednom ze stání u soudu uvedl, že Petra po něm žádá měsíčně na sebe i dceru 150 tisíc korun. „Dnes se jednalo o jedné výseči z tohoto. Je mi líto, že má pořád takovou bludnou představu. Podle její představy si brala bohatého premiéra, teď jsem důchodce, tak asi ta kalkulace prostě nevyšla,“ řekl na chodbě soudu novinářům.

Petra Paroubková s novináři dosud o finančních záležitostech nekomunikovala, promluvila až ve čtvrtek 23. srpna pro TV Seznam:  “Manžel měl nelegální milionové příjmy. Peníze nechodily přes účet.” Podle neoficiálních informací, které redakce získala ze dvou na sobě nezávislých zdrojů, to samé už řekla u soudu. Opakovaně vypověděla, že Paroubek má mnohem víc peněz, než je pětadvacetitisícová penze, kterou oficiálně přiznává.

Oba zdroje shodně uvedly: „Tvrdí, že je schopna dokázat, že Paroubek měl kromě oficiálních příjmů z politiky i ty neoficiální.“

To, že chce u soudu mluvit o majetku svého stále ještě manžela, nepřímo potvrdila i sama Paroubková, když požadovala, aby soudní líčení byla veřejná. „Chtěla bych, aby stání probíhalo za přítomnosti veřejnosti. Veřejnost má právo znát současné majetkové poměry bývalého premiéra,“ prohlásila.

Soudkyně ale nakonec vyhověla návrhu Paroubka, který si veřejnost v soudní síni nepřál.

V této souvislosti je třeba zmínit ještě jeden výrok. A to od Zuzany Paroubkové, první manželky bývalého premiéra, která chodí svého exmanžela k soudu podporovat. Po jednom z líčení Zuzana Paroubková na adresu své nástupkyně v rozhovoru pro web Expres.cz pronesla: „Já si myslím, že ona je blázen. Kdyby s ním zůstala, měla by se celý život dobře. Teď bude muset počítat každou korunu.“

Připomínáme, že Paroubek má podle svých slov důchod 25 tisíc měsíčně…

Tajemstvím Jiřího Paroubka jsme se loni věnovali spolu s Jiřím Kubíkem v dokumentární sérii Televize Seznam Zvláštní vyšetřování. Zjistili jsme, že Jiří Paroubek se po odchodu z politického výsluní stal s nadsázkou magnetem na miliony.

Ty první poslaly soukromé firmy – mezi nimi byly největší dary od firmy miliardáře Tomáše Chrenka – na konto sdružení jeho první ženy Zuzany, která chtěla pomáhat dětem z dětských domovů. Miliony Paroubkové pomáhal sehnat právě expremiér jako náplast za rozvod.

Dnes je situace taková, že miliony pro děti neposloužily. Zuzana Paroubková za ně nakoupila chalupu na horách, kterou nechala zrekonstruovat, ale děti v ní nikdy nebyly. Současná politikova opora ze sdružení odešla a firmy dnes dávají od celého případu ruce pryč.

A jak v pořadu prozradil Paroubkův přítel, právník a vlivný zákulisní hráč Miroslav Jansta, firmy posílaly peníze na sdružení právě kvůli Paroubkovi.

Další miliony se podařilo Paroubkovi přilákat coby sponzorské příspěvky pro novou stranu LEV21, kterou po odchodu z ČSSD založil. Zcela neznámá partaj s minimálními nadějemi na úspěch se před volbami v roce 2014 stala druhou nejbohatší stranou. V inkriminovaných letech získala skoro 45 milionů korun.

Od koho? Například od dvou pražských právníků Libora Kapalína a Zbyňka Zachy. Ten první věnoval Paroubkově straně přes deset milionů, ten druhý tři miliony. Ani jeden přitom o své motivaci, proč sponzorovali marginální stranu, nechce mluvit.

„Nemám důvod tuto věc jakkoliv komentovat a ani nemyslím, že by ještě dnes mohla někoho zajímat,” prohlásil právník Kapalín. Stejně odpověděl i jeho kolega ze stejné kanceláře Zacha.

Oba advokáti ponechali bez odpovědí i otázku, zda díky advokátní mlčenlivosti jen neposloužili coby krytí pro skutečné sponzory. Stejně tak nevyslyšeli žádost o zveřejnění daňového přiznání, kterým by doložili, že měli takové zdaněné příjmy, aby mohli v milionových sumách sponzorovat politickou partaj.

Jiří Paroubek své majetkové poměry nebo financování politické partaje veřejně vysvětlovat nechtěl. U soudu ale bude muset reagovat. A byť se veřejnost s nejvyšší pravděpodobností ani do budoucna rozvodových stání Paroubkových účastnit nebude, jistou odpověď nabídne verdikt o tom, jak velké peníze má bývalý premiér své ženě a dceři posílat. Nakolik Petra Paroubková dokáže přesvědčit o své verzi soud, budeme vědět na podzim, kdy má padnout rozsudek.

Do té doby si musíme vystačit s dalším legendárním výrokem Jiřího Paroubka, kterým chtěl před lety demonstrovat, že umí žít na úrovni a je schopen vydělat peníze: „Dámy a pánové, nechci se vás dotknout – kdo z vás to má?“

Aktualizováno 22. srpna 2018: Jiří Paroubek, který se nyní pokouší o další politický comeback, na slova své ženy o nelegálních milionech reagoval lakonicky. “Ať to dokáže.”

Petra Paroubková tvrdí, že přesně to má v úmyslu u soudu udělat.