Dámy a pánové z Agrofertu, i pro vás je výhodnější nevolit ANO

Bývalý šéf CzechInvestu a úředník za několika vlád Ondřej Votruba analyzuje postoj Evropské komise k tomu, jak Babišova administrativa kryje jeho střet zájmů.

A je to tady! Na tři česká ministerstva dorazil varovný dopis od Evropské Komise (EK), ve kterém je, zjednodušeně řečeno, napsáno, že je třeba kontrolovat střet zájmů a svěřenecké fondy, jinak pozastaví dotace. Na tuto možnost už upozorňuje řada odborníků delší dobu.


Ilustrace: Shutterstock.com

ČR totiž vinou střetu zájmů premiéra Andreje Babiše porušuje dotační pravidla a EK tak nezbývá nic jiného, než nás donutit, abychom je respektovali, a nebo prostě dotace pozastavit. Taková jsou pravidla. A to si myslím, že je na nás ještě EK docela hodná, protože by klidně mohla utáhnout kohoutky ještě rychleji. Vzhledem k tomu, jak kolosální problém to je, by nebylo divu.

Dopis byl podle serveru iRozhlas adresován ministerstvům financí, průmyslu a místního rozvoje, která jsou všechna zrovna „shodou okolností“ řízená ministry za hnutí ANO. Navíc se jedná o dva vice-premiéry, kteří mohou za určitých okolností po volbách pomýšlet i na premiérský post (jakkoli by to byli premiéři jen loutkoví) a třetí je ministryně, která je v hledáčku policie kvůli jedné historické kauze. Tudíž všichni tři mají o motivaci sloužit premiéru Babišovi postaráno vrchovatě. Předpokládám, že odpověď na sebe nenechá dlouho čekat a bude ve smyslu toho, že je třeba hájit „české zájmy“ (v očích zmíněných tří ministrů to jsou ovšem zájmy Andreje Babiše) a že má vše rozhodnout soud. Tradiční snaha opít veřejnost rohlíkem.

Jenomže ono je to ve skutečnosti jinak: rozhodnutí EK je konečné a na soud čekat nebude. Prostě utáhne kohoutky. Technicky to proběhne tak, že může přestat Česku proplácet finance na dotace Agrofertu a nebo na celé programy, v kterých figurují (mimo jiné) i dotace pro firmy ze skupiny Agrofert.

Zároveň ale platí, že zčásti už jsou ty dotace proplacené z českého státního rozpočtu, takže firmy už je mají – a český stát by je musel vymáhat zpět. A už víme, že pod vládou Andreje Babiše se vymáhat úřadům zpět peníze po Agrofertu nechce. Hrozí soudní spory, narůstající náklady a nad to vše ta hrozná pachuť nejistoty a zmaru. Pozorovateli, který není přímo u kolbiště, se to nemusí zdá uvěřitelné, ale toto všechno nám teď opravdu hrozí.

Už to bylo řečeno stokrát, ale klidně to napíšu po stoprvní: klíčovým problémem je tady střet zájmů Andreje Babiše, který je prostě třeba vyřešit.

Buď to lze udělat tím, že pan Babiš Agrofert opravdu prodá – ale to nechce, je to tak trochu jeho dítě a také zlaté vejce, a to i díky všem dotacím a státním zakázkám. Nebo nebude žádné v exekutivní funkci, ve které je ve střetu zájmů – ale to také nechce, protože chce mít moc a také proto, že by ANO přišlo hned minimálně o polovinu voličů, kdyby ti věděli, že Babiš vůbec nebude ve vládě. A nebo se Agrofert vzdá všech dotací a dalších podobných výhod – ale to také nechce, protože Agrofert na dotacích stojí.

Zde je třeba uvést několik klíčových čísel: Agrofert poslední dobou čerpá dotace ve výši zhruba 2 miliardy korun ročně, zatímco roční zisk je někdy vyšší než 2 miliardy, ale jindy i nižší než právě ty 2 miliardy korun. Z toho plyne, že v některých letech by byl Agrofert bez dotací ve ztrátě. Bez státních zakázek a dalších výhod by pak pravděpodobně byl ve ztrátě skoro každý rok, začal by mít problémy s financováním a tak dále. Ve finále by mohl skutečně hrozit i bankrot.

Jestliže se Andrej Babiš sám nedokáže rozhodnout, kterou ze tří výše zmíněných cest, myslím, že by mu měli pomoci voliči. Pokud totiž v říjnových volbách opět zvolíme ANO a Andrej Babiš bude sestavovat vládu, Česko postupně přijde o spoustu dotací. Poškozeny budou zřejmě i zcela nesouvisející firmy, ale hlavní impakt bude každopádně na Agrofert s velkým rizikem pro jeho budoucnost.

Předpokládám, že drtivá většina ze zhruba třiceti tisíc zaměstnanců Agrofertu ve volbách zatím volívala právě majitele své firmy. Bylo by to logické a přirozené a já osobně bych byl velmi dalek tomu jim to jakkoli vyčítat.

Doba se ale změnila. I pro vás, dámy a pánové z Agrofertu, je teď zřejmě mnohem rozumnější volit jinou alternativu, optimálně možná některou z koalic tzv. demokratických stran, a to právě proto, že obě ohlásily, že s ANO nepůjdou do sestavování vlády. Protože jenom tak bude dosaženo toho, že Andrej Babiš skončí v politice, Agrofert se mu okamžitě vrátí v plné míře, a vy budete moci fungovat stejně jako předtím, protože žádný střet zájmů už nebude existovat.

I z hlediska vaší budoucnosti by to mně osobně přislo jako rozumný krok.

Autor pracoval devět let ve státní agentuře CzechInvest, která v té době mimo jiné administrovala dotace pro české podnikatele.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email