Daně na Čapí hnízdě: Chybí stanoviska podřízených Schillerové

Policie ještě nemá v ruce všechny dokumenty, které si vyžádala od jednotlivých finančních úřadů. Ty spadaly pod Babišovu ministryni financí.

Vyšetřování podezření z daňových úniků při zadávání reklamy na Babišově farmě Čapí hnízdo vázlo kvůli zdlouhavému znaleckému posudku. A pak také kvůli chybějícím odborným stanoviskům, která měly dodat finanční úřady.

Andrej Babiš na Čapím hnízdě, duben 2018. Foto: hnutí ANO

Redakce Neovlivní.cz to zjistila, když pátrala po důvodech, proč se vyšetřování další kriminální kauzy bývalého premiéra vleče už třetím rokem bez jasného výsledku.

“Jednak se skutečně dlouho čekalo na znalecký posudek, který dorazil teprve v těchto dnech. Je to skutečně čerstvá záležitost. A pak chyběla stanoviska od všech finančních úřadů, s nimiž policie jednala,” popsal důvody zpoždění vysoce důvěryhodný státní úředník obeznámený se stavem vyšetřování.

Oficiálně policie ani státní zástupce průtahy nijak nekomentují. Mluvčí žalobců Aleš Cimbala pouze uvedl: “Lhůta pro skončení prověřování byla prodloužena do 25. června 2022.”

Finanční úřady do loňského prosince spadaly pod Alenu Schillerovou, ministryni financí v Babišově vládě. A policii měly finanční úřady dodat důkazy pro to, zda státu vznikla škoda či nikoli.

V kostce jde o to, že Babišova firma Agrofert poslala na účet Čapího hnízda desítky milionů korun a zdůvodnila to tvrzením, že si tak na farmě zaplatila propagaci jednotlivých holdingových firem.

Řadoví kriminalisté se přitom už rok po zahájení vyšetřování podle zjištění Neovlivní.cz přiklonili k názoru, že reklama na Čapím hnízdě byla fiktivní a fakticky neproběhla. Farma ale díky příjmům z inzerce mohla splácet úvěr. A firmy z Babišova holdingu si naopak mohly reklamu dávat do nákladů, snižovat tak daňový základ a tím i daně, které následně odváděly státu.


ČTĚTE TAKÉ: Další výročí. Policie nedokáže vyšetřit daňové úniky na Čapím hnízdu


Sama Alena Schillerová v minulosti ve Sněmovně tvrdila, že úředníci takto politicky citlivou kauzu rozhodně nezametou pod koberec. “Vylučuji to, že by úředníci Finanční správy tak jednali. Předjímáte, že by dostávali nějaké pokyny? To je úplně vyloučeno,” kategoricky reagovala na pochybnosti poslanců.

V minulosti přitom právě v této kauze a v éře Babišovy vlády už úřady jednou prokázaly, co jim je bližší: právo nebo byznys miliardáře-politika?

Na daňový rozměr inzerce na Čapím hnízdě totiž už před osmi lety upozornila Prahu německá finanční správa. Jejím zaměstnancům se nezdála reklama, kterou si u luxusního kongresového centra objednala německá chemička SKW Piesteritz z holdingu Agrofert. Šlo o reklamní výdaje za devět milionů a německý finanční úřad měl podezření na daňový únik.

Němci předali upozornění české finanční správě v roce 2014, v době, kdy resort financí řídil přímo Andrej Babiš. Jak pak oficiálně potvrdila finanční správa pro portál Seznam Zprávy, s německým podnětem se nic nestalo. Nikdo jej policii, ani konkrétnímu finančnímu úřadu k vyřešení nepředal.

V podezření jsou přitom manažeři holdingových firem Agrofertu, ale také přímo premiér Andrej Babiš, jak vyplývá z obchodního rejstříku. Právě on byl totiž předsedou představenstva a generálním ředitelem Agrofertu až do ledna 2014. A právě Agrofert byl podle zprávy OLAF a znaleckého posudku České znalecké jedním ze zadavatelů reklamy na olbramovické farmě.

„V podezření jsou samozřejmě v první řadě statutární zástupci farmy Čapí hnízdo na jedné straně a statutární zástupci firem holdingu, které onu reklamu měly zadávat,” uvedl senátor Tomáš Goláň, který svým trestním oznámením vyšetřování případu rozhýbal.

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email