© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Aby ušetřil, pouští se miliardář do finančních operací, kvůli nimž má nakonec jen potíže s úřady.
Pro ty, co Andreje Babiše trochu znají, to není žádné překvapení. Miliardář je pověstný tím, že hlídá každou korunu. “Já jsem známý kolenovrt,” říkává o sobě.
Jeho byznysové operace ale ukazují, že to platí i v případě, že chce ušetřit na úkor státu. Tedy na daních.
Nejnověji toto podezření potvrdila francouzská prokuratura, na kterou se odvolává dnešní vydání listu Le Mond (mimochodem vlastněným dalším českým miliardářem Danielem Křetínským). Francouzi podle deníku už v únoru 2022 zahájili vyšetřování a zaměřují se právě na způsob, jakým Babiš získal vilu v Mougins.
Složitá transakce se zapojením offshorových struktur a tajemnou půjčkou totiž umožnila českému premiérovi snížit daň z nemovitosti i solidární daň z majetku. Na toto podezření jsme upozornili už loni poté, co okolnosti nákupu vily na Riviéře zveřejnilo mezinárodní konsorcium novinářů v rámci Pandora Papers.
Ve Francii se totiž už od roku 1982 platí takzvaná Solidární daň z velkého jmění (neplést si s milionářskou daní z éry prezidenta Hollanda) a také narozdíl od České republiky relativně vysoké daně z nemovitostí, které se vypočítávají z tržní ceny nemovitosti. Obojí se dramaticky snižuje ve chvíli, kdy na pořízení svého majetku využijete půjčku. Jen si nesmíte půjčovat sám od sebe nebo svých firem.
A přesně to je podezření, kterému právě nyní čelí bývalý český premiér v kauze Pandora Papers.
15 milionů euro, které byly využity na nákup zámečku v Mougins a také dalších nemovitostí, byly podle dokumentů získaných Mezinárodním konsorciem novinářů ve skutečnosti půjčkou. A nyní jde o to, jaký je původ těchto peněz. Podle konsorcia vše nasvědčuje tomu, že to byly politikovy miliony.
List Le Mond dnes uvádí, že v oficiálních francouzských dokumentech není po této půjčce ani stopa. Naopak se podle úředních dokladů mělo platit bez půjček.
Sám Andrej Babiš stále trvá na tom, že s nákupem nemovitosti bylo vše zcela v pořádku. A jak vysvětloval, proč nekoupil dům napřímo, ale skrze složitou operaci? “Bylo to doporučení realitní kanceláře…Realitní kancelář doporučila to koupit přes advokáta. Není to nic nelegálního,” tvrdí.
Proč miliony prohnal přes tři firmy a nadto se do roku 2019 tvářil, že se zámečkem on ani holding nemají nic společného, nevysvětlil. Jediné logické vysvětlení přitom zní: aby transakci zneprůhlednil a bylo složité odhalit původ peněz.
Pokud to byly od počátku jeho vlastní peníze (bez ohledu na to, zda zdaněné či nikoli) nebo Agrofertu, byl by to z pohledu francouzského finančního úřadu vážný problém. A nepomohlo by mu ani to, že během transakcí zaplatil podle dokumentů novinářského konsorcia velké DPH.
Jak už jsme výše popsali, v tu chvíli by šlo o půjčku spřízněné osoby či firmy a na daňovou slevu by neměly firmy zapojené do nákupu francouzských nemovitostí nárok. A maskování skutečného vlastníka skrze offshorové společnosti Babišovi u francouzského finančního úřadu také příliš nepomůže. Tím jim totiž celé dlouhé roky komplikoval rozklíčování majetkových vztahů spojených s nemovitostmi a také přesné vyměření solidární daně.
ČTĚTE TAKÉ: Nejen zámek ve Francii. Babiš tajně nakupoval přes off-shore i firmy
Daňový problém s vilou na Riviéře ale v životě Andreje Babiše není výjimečný. Německý finanční úřad už v roce 2014 upozornil, že mu nehrají daňové okolnosti reklamy, kterou si na českém Čapím hnízdě objednávala a platila německá společnost z Babišova holdingu. Němci měli podezření na daňové úniky a daňovou optimalizaci.
S jejich podnětem, který poslali do Prahy, se ale nic nestalo. A česká policie, která reklamu na Čapím hnízdě také vyšetřovala, dospěla k závěru, že nešlo o žádný trestný čin a nedávno případ odložila. Finanční úřady podřízené Babišově ministryni Aleně Schillerové totiž překvapivě nevyčíslily škodu, která daňovými triky s fiktivní reklamou státu vznikla.
A do třetice je tu samotné Čapí hnízdo. Andrej Babiš coby miliardář si mohl víkendové sídlo bez potíží postavit ze svého. Když se ale dozvěděl o možnosti sáhnout si na 50 milionů z veřejných peněz, neodolal a připravil podle policie dotační podvod, aby peníze získal. Kvůli tomu jde v září před soud.
Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO