Daňový únik z reklamy na Čapí hnízdo? Čeká se na verdikt Schillerové

Policisté už loni měli za to, že inzerci na premiérově Čapím hnízdě skutečně provázely daňové úniky. Dodneška ale případ neposunuli, čekají na stanovisko finančních úřadů.


Střet zájmů českého premiéra v praxi: policie stále nedokončila vyšetřování podezření z daňových úniků z reklamy na premiérovo luxusní víkendové sídlo. Důkazy jim má dodat premiérova věrná členka vládního kabinetu, ministryně financí Alena Schillerová. Kam až sahá její loajalita?

Andrej Babiš na Čapím hnízdě, duben 2018. Foto: hnutí ANO

Nebýt příjmů z inzerce, premiérova farma Čapí hnízdo by prvních pět let své existence, kdy formálně stála mimo holding Agrofert, nepřežila. A ani by nedokázala splácet stamilionový úvěr, který jí na výstavbu poskytla banka HSBC. Prakticky všechnu reklamu si na nově vybudované farmě podle vyšetřování Evropského úřadu pro boj proti podvodům OLAF a dvou znaleckých posudků, s nimiž pracovala policie, zadávaly firmy z holdingu Agrofert.

V roce 2010 tvořil příjem z reklam 91 % všech výnosů farmy, o rok později to bylo 81 %, v roce 2012 pak 88,2 % a v roce 2013 to bylo 71 %. Celkem šlo i s rokem 2009 o téměř 300 milionů korun. Jen pro srovnání: celá volební kampaň hnutí ANO před parlamentními volbami v roce 2017 stála 84,5 milionu.

Policie se už loni podle zjištění Neovlivní.cz přiklonila k názoru, že reklama na Čapím hnízdě byla fiktivní a fakticky neproběhla. Farma ale díky příjmům z inzerce mohla splácet úvěr a firmy z holdingu si naopak mohly reklamu dávat do nákladů, snižovat tak daňový základ a tím i daně, které následně odváděly státu.

Policisté jsou proto přesvědčeni, že inzerci skutečně provázely daňové úniky. Chybí jim ale podstatný detail: vyčíslení škody, která státu vznikla.

A to mají dodat finanční úřady spadající pod členku Babišova kabinetu Alenu Schillerovou.

“Informace, které k tomu doposud byly nashromážděny, nasvědčují spáchání trestného činu krácení daně,” uvedl státní úředník obeznámený s vyšetřováním. Jeho informace pak potvrdil i další nezávislý zdroj z bezpečnostní komunity.


ČTĚTE TAKÉ: Babišův manažer promluvil: Byl to podvod


Kdy podřízení Aleny Schillerové podklady dodají, stále není jasné. Finanční správa pouze potvrdila, že se případ šetří. “Vzhledem k probíhajícímu šetření orgánů činných v trestním řízení se finanční správa nebude v této věci vyjadřovat. Finanční správa orgánům činným v trestním řízení poskytuje vždy součinnost,” citovali jsme v časopise Neovlivní.cz Lukáše Hertuse za generální ředitelství finanční správy.

Sama ministryně Schillerová ve Sněmovně tvrdila, že úředníci takto politicky citlivou kauzu rozhodně nezametou pod koberec. “Vylučuji to, že by úředníci Finanční správy tak jednali. Předjímáte, že by dostávali nějaké pokyny? To je úplně vyloučeno,” kategoricky reagovala loni na pochybnosti poslanců.

V minulosti přitom právě v této kauze už jednou úřady prokázaly, co jim je bližší: právo nebo byznys Andreje Babiše?

Na daňový rozměr inzerce na Čapím hnízdě totiž už před sedmi lety upozornila Prahu německá finanční správa. Jejím zaměstnancům se nezdála reklama, kterou si u luxusního kongresového centra objednala německá chemička SKW Piesteritz z holdingu Agrofert. Šlo o reklamní výdaje za devět milionů a německý finanční úřad měl podezření na daňový únik.

Němci předali upozornění české finanční správě v roce 2014, v době, kdy resort financí řídil přímo Andrej Babiš. Jak předloni oficiálně potvrdila finanční správa pro portál Seznam Zprávy, s německým podnětem se nic nestalo. Nikdo jej policii, ani konkrétnímu finančnímu úřadu k vyřešení nepředal.

V podezření jsou přitom manažeři holdingových firem Agrofertu, ale také přímo premiér Andrej Babiš, jak vyplývá z obchodního rejstříku. Právě on byl totiž předsedou představenstva a generálním ředitelem Agrofertu až do ledna 2014. A právě Agrofert byl podle zprávy OLAF a znaleckého posudku České znalecké jedním ze zadavatelů reklamy na olbramovické farmě.

„V podezření jsou samozřejmě v první řadě statutární zástupci farmy Čapí hnízdo na jedné straně a statutární zástupci firem holdingu, které onu reklamu měly zadávat,” uvedl senátor Tomáš Goláň, který svým trestním oznámením vyšetřování případu rozhýbal.

Na otázky vyšetřovatelů se tak kromě premiéra musí připravit i „statutáři” těchto firem: Olma, Mlékárna Hlinsko, Kostelecké uzeniny, Penam, Deza, Precheza, Fatra, Navos, ZZN Havlíčkův Brod, Primagra, AgroZZN, Zena – zemědělský nákup, ZZN Pelhřimov, Cerea, Oseva, Synthesia, Afeed, Agroservis Tachov, Duslo, ZZN Polabí, Preol, ZZN Pomoraví, Hyza, Agrotec, Lovochemie, Agrona a německé chemičky SKW Piesteritz.

Všechny tyto holdingové firmy označuje zpráva evropského úřadu pro boj s podvody OLAF a Česká znalecká za společnosti, které na premiérovo víkendové sídlo posílaly desítky milionů za údajnou reklamu.

Holding Agrofert i sám premiér Andrej Babiš již dříve jakoukoli trestnou činnost spojenou s farmou Čapí hnízdo odmítli.

„Jsme samozřejmě připraveni k součinnosti, ale stále trváme na tom, že vše v této oblasti na farmě Čapí hnízdo proběhlo podle zákona,“ reagoval na zahájení vyšetřování mluvčí holdingu Karel Hanzelka.

Oficiálně úřady k průběhu vyšetřování žádné informace neposkytují. Mluvčí městského státního zastupitelství Aleš Cimbala pouze potvrdil dřívější informace Neovlivní.cz, že se případ vyšetřuje.

“Nadále probíhá prověřování. K prováděným úkonům, k jejich obsahu či bližším informacím týkajícím se popisu skutku se nelze s ohledem na probíhající počáteční fázi trestního řízení vyjádřit,” uvedl Cimbala.

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email