Data Covid-19: Česko je zamčené, přesto nemoc roste jako v liberálním Nizozemsku

Oficiální statistika případů Covid-19 v České republice k 26.3. vykazuje ve srovnání s Evropou zhoršující se trend. Paradoxní je, že čísla ve státem zcela uzamčené a paralyzované ČR mají horší vývoj, než v zemích, kde vlády nechaly lidem i firmám mnohem více volnosti a s koronavirem bojují selektivně.

Pro velká čísla přehlížíme ta malá. Vnímáme jako kritickou situaci v Itálii, Španělsku, Německu, protože z nich přicházejí zprávy o desítkách tisíc případů Covid-19. Zatímco v ČR jsou to nízké tisíce.

Avšak přehlížíme velikost populací, rychlost růstů. A také, že zmíněné země mají před českou statistikou mnohadenní náskok. Současná česká čísla se v Itálii či Německu “odehrávala” před několika týdny.

Pokud srovnáme případy Covid-19 v zemích do jedné roviny, co uvidíme? Že statistický nástup epidemie v Evropě byl ve skutečnosti  většinou o dost pomalejší, než se nyní děje v ČR. Ukazují to data o podílu nakažených v populaci a rychlosti mezidenních přírůstků.

Index Neovlivní.cz porovnává vývoj v několika zemích ve srovnatelném okamžiku – poté, co v každém státu dosáhl počet případů čísla 100.

Sledujeme, jak ve dnech po dosažení stovky v jednotlivé zemi rostl podíl nakažených vůči celkové populaci. A také, jak rychle narůstal počet nahlášených případů ze dne na den.

Česká republika se k 26. 3. nachází ve svém “15. dni po dosažení hranice 100 případů”. A zatímco na začátku týdne držela ČR pozitivní trend Švédska, v druhé polovině týdne se začala propadat na úroveň horšího Nizozemska.

Podíl nakažených v ČR je aktuálně 0,0195 % (2062 oficiálních případů). Podle švédského modelu bychom takové úrovně měli dosáhnout až ze soboty na neděli, tedy o dva dny později. Trend je tedy u nás negativnější. V Nizozemsku, kterému se rychlostí přírůstků blížíme, bylo k 15. dni 0,0172 % nakažených. O den později 0,0209 %.

A ještě jedno srovnání – v zemích, kde jsou aktuálně desítky tisíc případů, měly v “15. dni po dosažení hranice 100” rovněž NIŽŠÍ podíl nakažených k celkové populaci. Německo hlásilo 0,096 % svých obyvatel, Itálie 0,0122 % populace.

České číslo ve srovnatelný okamžik se podobá tomu ze Španělska: 0,0213 %. Španělsko přitom již před mnoha dny převzalo od Itálie smutný “primát” evropské země, kde koronavirus útočí nejvíce.

V Česku skokově zrychlují i mezidenní přírůstky nahlášených případů. Ze dne na den nyní roste Covid o 20 %, což ke stejnému dni odpovídá úrovni Německa, Španělska, Itálie či Nizozemska. Nižší mezidenní přírůstky v daném okamžiku hlásilo i Švýcarsko a Rakousko, což jsou země, které nyní s koronavirem bojují velmi těžce. Švédsko na tom bylo samozřejmě ještě mnohem lépe.

Švédská vláda přistupuje ke krizi v rámci Evropy originálně. Nezavřela hranice. Snaží se chránit společnost před hrozbou celonárodní krize a proto byznys v zemi funguje relativně normálně. Lidé mají dodržovat pravidla, firmy a úřady využívají home-office, avšak země se nezastavila. Zákazů vláda vydala minimum. Lékaři testují jen lidi s velmi vážnými příznaky, aby to nepřetěžovalo zdravotnický systém.

V Nizozemsku omezení zpřísňují postupně. V době, která je časově srovnatelná s ČR však i tady fungoval život normálně. Lidé mohli pracovat, společnost fungovala a byznys dostal prostor, aby nebyl paralyzován.