Data Covid-19: Proč vláda prodloužila opatření do 11. dubna

Česká oficiální statistika Covid-19 v posledních dvou dnech netypicky zpomalila. Ve srovnatelných evropských zemích ve stejném okamžiku denní čísla rostla průměrně o 15-20 %.

Růst mezi sobotou a pondělím v ČR dosáhl podle údajů Ministerstva zdravotnictví “jen” 5,8 % za neděli, respektive 6,5 % za pondělí 30. března.

Jakkoli je to pozitivní, ve dvou dnech po sobě jde v tomto časovém okamžiku o netypický vývoj. Neodpovídá srovnání s Itálií, Španělskem ani našimi bezprostředními sousedy – alpskými zeměmi a Německem.

Právě období mezi 15. a 30. dnem po dosažení “Dne 0” (chvíle, kdy v daném státě počet případů Covid-19 překonal číslo 100) se ve statistikách ukazuje jako kritické.

ČR do tohoto období právě vstupuje. Následující dva týdny by podle vzorce zemí, které mají před Českem náskok, měly oficiální počty případů zpočátku růst každý den mezi 12 a 20 %. Jak se grafy blíží ke třicátému dni po dosažení “Dne 100”, oficiální statistiky nových případů začínají v růstu zpomalovat.

Proto česká vláda posunula výjimečná opatření, která v podstatě paralyzují zemi, právě na 11. dubna. Tento datum je “30. dnem” od dosažení 100 případů v ČR. A časově se překrývá s okamžiky, kdy nákaza začala zpomalovat v okolních zemích.

V Itálii, kde nákaza vypukla týdny před ČR, se mezidenní růst poprvé pod 10% dostal 23. března. Od té doby denní přírůstky zpomalují. I když samozřejmě dál narůstají o tisíce, vzhledem k rozsahu epidemie. Německo se do podobného bodu dostalo před posledním březnovým víkendem. Švýcarsko a Rakousko dostaly velký náraz, ale i v nich ve druhé polovině období nárůst případů brzdí.

Vysvětlení, proč česká statistika v posledních dvou dnech prudce zpomalila, může být ve změně přístupu k testování. Zjednodušeně – stát podstatně méně testuje. Z několika míst znějí od víkendu zprávy, že testovacích nástrojů ubylo a nové prostě nejsou.

K takovému zpomalení statistiky došlo ve Švédsku, které má oficiálně případů málo. Ale stalo se tak cíleně, tamní vláda změnila přístup k řešení nemoci. Testuje a intenzivně léčí jen lidi s vážnými příznaky koronaviru. Zároveň nechala švédská vláda zemi “otevřenou” – lidé mohou pracovat, obchod funguje a cesty jsou otevřené.

V Česku však vláda kontinuálně přitvrzuje a zemi její opatření posílají do hluboké krize. Pokud tedy bude pokračovat pozitivní vývoj státní statistiky Covid-19, mělo by tedy nyní přijít rychlé uvolňování české blokády.


Štítky: , ,