Data: Vláda by měla okamžitě vyhlásit lockdown

Chaotické předvánoční uvolnění, o kterém rozhodla Babišova vláda, spustilo v České republice třetí a zatím nejsilnější vlnu covidu

Rychlost růstu nákazy v Česku zemi znovu zařadilo na špici nejhorších států světa. Pokud odmyslíme několik mikrostátů jako je Andorra, máme v přepočtu na milion obyvatel nejvíc nemocných na celém světě.

A zároveň se pomalu stáváme smutným šampionem i v počtu mrtvých.

Grafika: Neovlivní, worldometers.com, Shutterstock.

Zatímco na jaře – za nesrovnatelně lepších čísel – Babišova vláda bez jasného vysvětlení zavřela ekonomiku a ochromila život v zemi, nyní zvolila strategii: O nic nejde, čekali jsme to.

„Bohužel se to čekalo, ten nárůst. Není to nic překvapivého a de to podle tých predikcí,“ řekl premiér ve středu reportérovi Radiožurnálu.

Ze zvukového záznamu je zřetelně slyšet, jak se Andrej Babiš u tohoto výroku směje. Ve skutečnosti to ale spolu s přechodem do slovenštiny značí, že předseda vlády je silně nervózní.

Přesto se jeho vládní kabinet nad situací podle plánu sejde až v pondělí 4. ledna. Do té doby premiér ani jeho ministři neřekli, co s hrozivými čísly budou dělat. Babiš na otázku rozhlasu poněkud nesrozumitelně odpověděl: „Pokud by bylo něco mimořádného, tak určitě pan ministr Blatný o to požádá.“

Šéf ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček na dotazy Neovlivní.cz, co přesně on osobně bude navrhovat, zatím neodpověděl.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný rovněž dle svých slov aktuální vývoj „očekával“. A tvrdí, že všechno je na lidech. „Prosím vás, buďte zodpovědní a omezte tradiční oslavy konce roku. Je to nepříjemné, ale zvládneme to. Jde o zdraví našich blízkých“ napsal na Twitter.

Výroky politiků nadzvihly zdravotníky, díky jejichž nasazení Česká republika zvládla podzimní druhou vlnu. Právě vůči nim bylo vládní prosincové rozhodnutí uvolnit opatření, aby si lidé nakoupili na Vánoce, nefér. Už během svátků se nemocnice začaly plnit pacienty s covid, některé z regionů už hlásily plné stavy. K 1. lednu pak byly všechny nemocnice nuceny zastavit plánované operace.

„Sledoval jsem na ČT premiéra, jak s klidem, jako by mluvil o cenách zeleniny, říká, že se to čekalo, proto SE (asi sama) zaváděla (až) 27.12. ta opatření a už bylo v nemocnicích jednou 8 tisíc lidí, tak teď to musí lidi dodržovat atd. Tvl…,“ napsal na Twitter například záchranář z Kroměříže. „Oni samozřejmě moc dobře ví, že nás čeká průšvih horší než na přelomu října a listopadu, ale jak z toho ven, že? Je to zjevné jak z čísel, tak z dnešních mediálních vystoupení Duška, Blatnélo i Babiše.“


Sondu do duše zdravotníků v éře covid jsme přinesli v říjnovém časopise Neovlivní.cz

Jen pro představu, takhle se podle něj také cítí lékaři, sestry a zdravotníci v covidáriích: „Je to jako je nutit znovu a znovu usínat a vědět, že se vám bude zdát ta stejná noční můra. Hlavně ti z ARO jsou tvrdí a nepřiznávají to, ale je vidět, že už toho mají plný zuby.“

Nejde přitom jen o pocity. Popis aktuální situace od primáře interny jablonecké nemocnice Tomáše Vacka se už týká přímo pacientů: „Dnes přijímáme pacienty se začátkem obtíží těsně před Vánoci. Předvánoční nákupy. Vánoční rodinná setkání se vejdou jen tak tak, možná nevejdou. Až začneme přijímat Silvestr….vlastně nezačneme, nebude kam.“

Přestože premiér i ministr zdravotnictví tvrdí, že situaci „očekávali“, vláda dosud pro nápravu nefunkčních klíčových opatření neudělala vůbec nic.

Chytrá karanténa dál nefunguje, stejně jako eRouška, vládní nařízení jsou tak nesrozumitelná a chaotická, že je lidé přestávají dodržovat, a skluz v porovnání s ostatními zeměmi nabírá Česká republika i v očkování proti covid. Selhání vlády číslo 859 v případě vakcinace jsme popsali v tomto textu.

Nikdo z vládních představitelů také dosud srozumitelně nevysvětlil, proč jsme se rozhodli jít zcela opačnou cestou než země se standardními pravidly hry a standardní vládou jako třeba Německo nebo Rakousko. Většina těchto států naopak před Vánoci zavedla lockdown, navíc za situace, kdy počty případů byly u nich násobně nižší než České republice.

A to trvá stále. Pokud by například Německo mělo v přepočtu na obyvatele tolik případů, jaké nyní eviduje Česká republika, jejich statistiky by hlásily sto dvacet tisíc nemocných za den.

Jak jsme popsali v Zimním speciálu Neovlivní.cz státní boj s covid do značné míry určuje postoj současného ministra zdravotnictví Blatného a jeho pravé ruky na ministerstvu náměstka Vladimíra Černého. Oba smýšlejí podle svých spolupracovníků ve smyslu „je to horší chřipka“ a počty nakažených nepovažují za nijak znepokojivé, dokud se nezačínají plnit nemocnice.

Jde o zcela opačný kurs, než měla státní protikovidová politika za Romana Prymuly. Blatného předchůdce před svátky varoval, že Česká republika rozvolňuje příliš rychle.

Předseda vlády Andrej Babiš ale bez ohledu na čísla ve středu pro Radiožurnál zopakoval, že osobní odpovědnost za situaci necítí. Byl to přitom právě premiér, kdo se zjara vysmíval Italům a následně tvrdil, že nedopustí, aby v České republice zemřelo na epidemii tolik lidí jako ve Švédsku.

V počtu mrtvých překonala Česká republika Švédsko už v půlce listopadu. Podle aktuálních čísel zemřelo v ČR o 2 700 lidí víc než ve Švédsku.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email