Nákaza roste. Kabinet je v klidu. Proč?

Máme za sebou statisticky třetí nejhorší týden od vypuknutí nákazy covid-19. Jen za pátek přibylo 323 potvrzených případů, což je nejvíc od 3. dubna. Babišova vláda, která za stejných čísel zjara uzavřela zemi a ochromila ekonomiku, je ale tentokrát v klidu.


Horší než uplynulý týden bylo jen čtrnáct dní na přelomu března a dubna. V uplynulém týdnu opět padaly rekordy v počtu lidí pozitivně testovaných na covid-19. Vláda ale tentokrát žádná opatření nechystá. Premiér je momentálně na plánované dovolené na Krétě. A odtud prostřednictvím deníku Blesk vzkázal, že není důvod se znepokojovat.

Zatímco zkraje prázdnin, kdy křivka růstů začala strmě stoupat, Babišův tým uklidňoval teorií lokálních ohnisek, nyní rozdílný přístup vysvětluje svojí statistikou úmrtí a těžkých případů. Těch je podle oficiálních dat – která ovšem Babišova administrativa neustále upravuje a reviduje – mnohem méně, než zjara.

Počet hospitalizovaných na přelomu července a srpna překročil stovku, poslední dny se drží kolem čísla 120. V dubnu to pak bylo v nejkritičtějším okamžiku 437 hospitalizovaných.

“Virus prochází populací, počty rostou, ale bez mortality a bez ataku na nemocnice,” oznámil Babiš v Blesku.

Zákulisí vládního boje s nákazou jsme popsali v dubnovém čísle časopisu Neovlivní.cz. Pořiďte si roční předplatné, aby vám žádný článek neutekl.

Bývalý klíčový muž vládního boje s covid-19 a dnešní vládní zmocněnec Roman Prymula a šéf zdravotních statistiků Ladislav Dušek přitom nyní nechtěně potvrdili informace z dubnového čísla časopisu Neovlivní.cz. Tehdy jsme napsali, že vláda zjara ochromila zemi, aniž by měla jasný plán, jak bude postupovat. Jak bude reagovat na konkrétní situace, čeho a kdy chce dosáhnout.

“Jediné, co bylo ze strany premiéra řečeno jasně už na začátku, bylo rozhodnutí, že Česká republika nepůjde cestou benevolentního přístupu. Naopak že se všechno zavře, aby se absolutně minimalizovalo riziko nákazy. Důvodem byl fakt, že si premiér byl už koncem února vědom toho, že není dostatek ochranných pomůcek a masivní nápor nakažených v krátké době by zdravotnický systém nemusel zvládnout,” citovali jsme tehdy jednoho z členů krizového štábu.

Roman Prymula už dříve redakci Neovlivní.cz sdělil, že i ve srovnání s dnešními čísly bylo správné zemi zjara zavřít. Mimo jiné proto, že “systém nebyl připraven”.  “Rozhodně to nebyla chyba. Virus byl neznámý, systém nebyl připraven a neměli jsme chytrou karanténu, to vše již víme nebo máme,” uvedl.

(Realitu při používání chytré karantény jsme popsali  ZDE.  To, že projekt nefunguje, nakonec uznal i premiér a stáhl si jej pod sebe.)

Limity vlády nicméně nyní přiznal i šéf zdravotních statistiků Dušek. V nedělním pořadu OVM v České televizi rozdílný přístup úřadů zjara a dnes vysvětil tvrzením, že tehdy nikdo nevěděl, co od nemoci čekat a jak hluboko nákaza pronikla do české populace.

“Ta nemoc přišla importem ze zahraničí a ty zprávy nebyly veselé. Všichni byli obezřetní, protože přicházely z Itálie nebo Rakouska, což jsou státy s vyspělou medicínou…vybudovali jsme testovací kapacitu, počty nově nakažených rostly a nikdo tehdy nevěděl, jak ta křivka ještě vzroste,” uvedl Dušek.

 

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com