Databáze lží: Andrej Babiš, slepecký pes a “grázl” z Boltu

Redakce Neovlivní.cz buduje databázi lží, v níž si může každý snadno dohledat, kdy který politik lhal. Lži veřejných činitelů ověřujeme klasickými, ale i investigativním postupy. O projektu více zde.

«« Zpátky do databáze lží

Andrej Babiš: Zařídil  jsem padáka pro řidiče Boltu

Premiér Andrej Babiš má zvláštní dar přisvojovat si zásluhy, které nejsou až tak úplně jeho. Respektive nejsou jeho vůbec.

Loni v červnu například tvrdil, že zařídil neomezené stahování dat. Ze lži jej obratem usvědčil mobilní operátor T-Mobile, který se proti této interpretaci nezvykle ohradil. Před pár dny  zase premiér hlásal, že snížil daně za jízdné, fakticky je ale podle stenozáznamů z poslanecké sněmovny prosadila poslankyně STANu Věra Kovářová a celé hnutí ANO navíc hlasovalo  proti.

Důkaz o své lži poskytl premiér sám na svém twitterovém účtu, kde je napsáno, že se šéfy Boltu se sešel až 18. února

Další příspěvek do naší databáze lží si pak premiér vysloužil nejnovějším výrokem ze svého pravidelného hlášení Čau lidi, na které upozornil Martin Jurica.  Andrej Babiš si ve svém hlášení přivlastnil zásluhy za to, že společnost Bolt přestala spolupracovat s řidičem, který ze svého taxi v Praze vyhodil nevidomou ženu kvůli jejímu slepeckému psovi.

Tvrdil, že to zařídil během svého jednání se šéfy Boltu. “Zrovna v tu chvíli kolovalo po všech českých médiích video, jak taxikář Boltu surově vyhodil z auta nevidomou paní. Tak jsem vedení zdůraznil, že je to grázl a musí dostat padáka. Stalo se,” napsal Babiš do svého hlášení.

A jaká byla skutečnost? Estonská alternativní taxislužba Bolt přestala s řidičem spolupracovat ještě před Babišovou návštěvou v centrále společnosti. Přesně o den dříve, jak ukazují oficiální záznamy z agentur a dokonce i Babišův vlastní twitterový účet.

Agentura ČTK už 17. února citovala mediálního zástupce firmy Bolt Jana Novosada, který ten den oznámil: „Okamžitě poté, co jsme se o tomto incidentu dozvěděli, jsme daného řidiče dohledali a na naší platformě jsme ho zablokovali. S řidičem jsme v úzkém kontaktu a zjišťujeme od něj podrobnosti.“

Andrej Babiš přitom do centrály Boltu prokazatelně dorazil až o den později, 18. února. A to v rámci své oficiální služební cesty do Estonska, kde firma sídlí.

Jednak to dokazuje jeho vládní program. V něm je výslovně uvedeno, že do estonské centrály Boltu zavítá 18. února, přesněji v 11.15. A pak Babiše usvědčuje také jeho vlastní twitterový účet, kam 18. února vložil příspěvek o své “dnešní” návštěvě  v estonské centrále Boltu.

«« Zpátky do databáze lží

Partner projektu  Projekt Databáze lží vzniká díky podpoře Martina Hájka.

 

Nové kousky politických lží najdete také v tištěném časopisu Neovlivní.cz. Předplatit si jej můžete zde: