Databáze lží: Alena Schillerová a prémie pro berní úředníky

Redakce Neovlivní.cz buduje databázi lží, v níž si může každý snadno dohledat, kdy který politik lhal. Lži veřejných činitelů ověřujeme klasickými, ale i investigativním postupy. O projektu více zde.

«« Zpátky do databáze lží

Alena Schillerová: Prémie za vyšší doměřené daně neexistují

Ministryně financí tomu dotazu čelila v roce 2018 opakovaně: Jsou pracovníci finančních úřadů odměňováni  podle toho, jak vysoké doměří daně? O této praxi anonymně vypovídali právě zaměstnanci berních úřadů. Ministerstvo financí i Alena Schillerová to ale vždy striktně popírali. Naposledy ještě letos v lednu před rozpočtovým výborem.

Na dalším zasedání výboru v únoru 2019, kam si poslanci ministryni znovu předvolali, ale sama Schillerová otočila. Pokyn o odměnách v souvislosti s výší doměřené daně překvapivě přiznala. Odpovědnost ale přehodila na bývalého šéfa finanční správy Martina Janečka. To on jí měl údajně dodávat nepravdivou informaci.

“Z rozhodnutí tehdejšího ředitele bylo umožněno vázat prémie na výši doměřené daně,” potvrdila ministryně Schillerová před poslanci a dodala: “Pokyn bývalého generálního ředitele byl nestandardní, hloupý a nevhodný.”

Současně tvrdila, že jí vedení finanční správy opakovaně ujistilo, že se nic takového neděje.

Martin Janeček přes opakované výzvy na žádost o reakci neodpověděl. Stejně tak finanční správy nepotvrdila, že by ministryni v tomto smyslu informovala.

Na odměny berních úředníků upozornily Hospodářské noviny, které uvedly, že bývalý šéf finanční správy Martin Janeček v únoru 2016 rozeslal interní dopis, kterým umožnil vypisovat kontrolorům odměny ve výši desítek tisíc korun, pokud ve firmě doměří předem stanovenou daň.

«« Zpátky do databáze lží

 

Projekt vznikl za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.