Databáze lží: Alena Schillerová s výrokem o analýze k restitucím

Redakce Neovlivní.cz buduje databázi lží, v níž si může každý snadno dohledat, kdy který politik lhal. Lži veřejných činitelů ověřujeme klasickými, ale i investigativním postupy. O projektu více zde.

«« Zpátky do databáze lží

Alena Schillerová: Máme analýzu k restitucím

Premiér Andrej Babiš považuje náhrady pro církve za majetky, které jim komunisté ukradli, za nadhodnocené. Mluví dokonce o předražení o 54 miliard. Chce proto náhrady církvím zdanit. Za premiéra pak detaily řešila ministryně financí Alena Schillerová z ANO, která v roce 2018 přišla s tím, že resort vychází z analýzy potvrzující nadhodnocení náhrad.

„My jsme si udělali takovou rychlou analýzu toho, zda ty ceny odpovídaly, zda odrážely realitu. Dospěli jsme k tomu, že to ocenění bylo opravdu vyšší,“ oznámila v září 2018 Schillerová.

Jenže žádná taková analýza ve skutečnosti neexistuje. Přiznalo to ministerstvo financí poté, co obdrželo od novinářů žádosti o zveřejnění analýzy.

„Povinný subjekt (Ministerstvo financí) konstatuje, že nedisponuje analýzou v zaznamenané podobě,“ stojí v dokumentu ministerstva financí.

«« Zpátky do databáze lží

 

Projekt vznikl za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.