Databáze lží: Andrej Babiš a miliardy na účtu Prahy

Redakce Neovlivní.cz buduje databázi lží, v níž si může každý snadno dohledat, kdy který politik lhal. Lži veřejných činitelů ověřujeme klasickými, ale i investigativním postupy. O projektu více zde.

«« Zpátky do databáze lží

Andrej Babiš: Na účtu hlavního města leží 87,7 miliard

Poté, co vláda Andreje Babiše protlačila ve Sněmovně daňové změny, začali hejtmani a starostové upozorňovat, že díky vládnímu balíčku mohou obyvatelé České republiky zapomenout na nové silnice, výstavbu školek a další investice. Premiéra to zjevně rozzlobilo.

Své pravidelné nedělní hlášení věnoval právě daňovému balíčku a tvrdil, že hejtmani a starostové vyvolávají paniku, když varují, že přijdou o peníze. Přitom mají podle premiéra na účtech peněž dost a lidem to tají. Kupříkladu hlavní město.

“Hlavní město Praha, víte kolik má na účtu? 87,7 miliardy,” prohlásil premiér.  “Já bych byl velice rád, kdyby ta debata byla seriózní. Aby to nebyla skutečně jenom politika, aby se to nezneužívalo a neříkalo, že se nemůže investovat a tak dále. “

Debatovat se jistě dá, ale pro začátek debaty je třeba říct jednu věc: tvrzení, že hlavní město Praha má na účtu 87,7 miliard, je lživé.


Ilustrace Shutterstock

Na účtu Prahy je podle zjištění Neovlivní.cz o téměř třicet miliard méně. K číslu 80 miliard se blíží součet peněz z účtů hlavního města a pak dalších 57 městských částí. Ty ovšem hospodaří autonomně a některé – jako třeba Praha 10, 4 nebo 8 – mají velikost samostatného města.

“Nevím, kde to pan premiér sebral. Marně jim to vysvětlujeme. Na účtu Prahy je 60 miliard korun,” potvrdil Neovlivní.cz náměstek pražského primátora Pavel Vyhnánek.

I těch 60 miliard vypadá jinak, když se detailně rozloží. Nejde totiž o peníze, které může město vzít a obratem použít na zalepení děr vzniklých vládním daňovým balíčkem.

12 miliard například tvoří rezervy na splátky úvěrů a úroků. V příštím roce z těchto peněz město musí splatit pět miliard, dalších pět v roce 2023. Deset miliard je nachystáno pokrytí plánovaných investic, stejná částka pak takzvaná rezerva likvidity. Právě ta pomohla městu ustát letošní výpadky příjmů způsobené epidemií covid.

“Když to všechno sečteme, zbyde cca 20 miliard. To se sice můžeme tvářit, že to jsou volné peníze, ale pokud stát Praze jako jedné z mála metropolí na světě nepomůže financovat výstavbu metra D, je logické, že musíme mít vlastní likviditu. Kdybychom to utratili, můžeme zapomenout na trasu D, ale třeba také na vnitřní okruh Prahy,” dodal náměstek pražského primátora Vyhnánek.

Premiér Babiš na dotaz Neovlivní.cz, jak přišel číslu 87,7 miliard, které má mít Praha podle jeho tvrzení na účtu, neodpověděl.

«« Zpátky do databáze lží


Partner projektu Databáze lží vzniká díky podpoře Martina Hájka


Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email