Databáze lží: Andrej Babiš a premianti v testování

Redakce Neovlivní.cz buduje databázi lží, v níž si může každý snadno dohledat, kdy který politik lhal. Lži veřejných činitelů ověřujeme klasickými, ale i investigativním postupy. O projektu více zde.«« Zpátky do databáze lží

Andrej Babiš: Nikdo netestuje jako my

Nákaza covid-19 se s příchodem nového školního roku Babišovu týmu vymkla z rukou. Není se tedy co divit, že je premiér trochu nervozní.

Premiér na setkání se starosty Středočeského kraje, kde jim tvrdil, že jsme premianti v testování Foto: FB AB

Když se v úterý na setkání se středočeskými starosty pokoušel vylepšit obraz aktuální situace, pomohl si zcela lživým argumentem. Tvrdil, že by rád veřejnost uklidnil, protože to má pevně v rukou.

“Tolik, co my testujeme, nikdo netestuje,” citovaly jeho slova Novinky.cz a na adresu premiéra dodaly: “Zopakoval, že například sousední Slovensko, které Českou republiku od pátku zařadí kvůli růstu počtu nakažených koronavirem na seznam rizikových zemí, dělá testů na covid-19 mnohem méně.”

Předsedu vlády usvědčují ze lži oficiální statistiky jeho vlastní administrativy. Podle údajů ministerstva zdravotnictví bylo v České republice dosud provedeno 1 070 382 testů. V přepočtu na milion obyvatel to je sto tisíc testů.

A teď srovnání: V sousedním Německu bylo při stejném přepočtu provedeno 160 tisíc testů, v Belgii 229 tisíc testů, ve Švýcarsku 138 tisíc testů a v Rakousku 151 tisíc testů. Aktuální počty testů lze pravidelně dohledat ZDE.

V éře koronaviru to není poprvé, kdy se předseda české vlády uchýlil ke lži. Naposledy tuto neděli ve svém pravidelném hlášení oznámil: “Jsem tady proto, abych vás uklidnil, abych vám dal i některé pozitivní zprávy, které bohužel česká média, potažmo Česká televize, nevysílají. První taková zpráva by byla, že včera na covid-19 nebo s covidem-19 nikdo nezemřel.”

A znovu stačilo jeho slova porovnat s oficiálními údaji jeho vlastního týmu. Onu zmiňovanou sobotu 12.9. podle hlášení krajských hygienických stanic zemřeli čtyři lidé. Viz přiložený přehled.

Foto: Twitter F. Lutonského

Po propuknutí nákazy v březnu 2020 zase předseda vlády tvrdil, že všude je dost ochranných prostředků.

„Není pravda, že by naši zdravotníci neměli respirátory. Tak mi řekněte kde a já jim to dnes osobně rozvezu,“ prohlásil 14. března ráno.

Už o pár hodin později, kdy se zvedla vlna odporu z nemocnic, byl nucen vystoupit ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a přiznat, že roušky a respirátory zkrátka nejsou. “Bezesporu se bavíme o stovkách tisíc respirátorů, které potřebujeme sehnat, možná až kolem milionu respirátorů, které bychom potřebovali skutečně získat,” řekl Vojtěch v Českém rozhlase.

Sám Babiš se později za nedostatek roušek omluvil, vinu ale nikdy nepřipustil. “Všem se omlouváme, myslím si, že jsme udělali maximum,” prohlásil 17. března.

«« Zpátky do databáze lží

 

Partner projektu  Projekt Databáze lží vzniká díky podpoře Martina Hájka.

 

 

Zdroj náhledové foto: FB Andreje Babiše