Databáze lží: Andrej Babiš a zákon o drahách

Redakce Neovlivní.cz buduje databázi lží, v níž si může každý snadno dohledat, kdy který politik lhal. Lži veřejných činitelů ověřujeme klasickými, ale i investigativním postupy. O projektu více zde.


«« Zpátky do databáze lží

Andrej Babiš: Opozice blokuje přijetí novely o drahách

Tak jako už několikrát před tím, i ve chvíli, kdy se jeho vláda během července dostala pod tlak kvůli častým nehodám na státní železnici, premiér Andrej Babiš zaútočil na opozici. Ve svém pravidelném videohlášení tvrdil, že jeho vláda už dávno poslala do Sněmovny novelu, která zlepší bezpečnost na železnici, ale opozice její projednání blokuje.

Důkaz, že vláda poslala novelu do Sněmovny až 24. června Zdroj: PSP

“Novela leží ve Sněmovně už od jara…Opozice nás teď kritizuje místo toho, aby to podpořila okamžitě a aby se to schválilo, tedy samozřejmě je to celé zabržděno,” tvrdil předseda vlády.

Jenže realita je poněkud jiná. Jak upozornil komunální politik Jiří Kozák z ODS, do Sněmovny návrh z vlády dorazil až koncem června. Nikoli zjara.

Podle záznamů oficiální databáze Poslanecké sněmovny to bylo přesně 24. června 2020. Důkaz v přiloženém obrázku.

Hnutí ANO ovládá resort dopravy, pod který spadají státní železnice, už od roku 2014. Od té doby se v čele úřadu vystřídali už čtyři ministři. Každopádně novelu mohla vláda předložit už dávno.

Vláda čelila kritice veřejnosti kvůli několika vážným nehodám na státní železnici, při nichž umírají lidé. Znovu se tak otevřela otázka, zda by resort neměl mít plnohodnotného ministra. Od letošního ledna, kdy odešel Vladimír Kremlík, řídí ministerstvo dopravy ministr průmyslu Karel Havlíček. Právě kvůli nehodám a tomu, že stát doposud dostatečně neinvestoval do zabezpečovacích zařízení, opozice vyzývala premiéra, aby na dopravu jmenoval jiného ministra.

Andrej Babiš to ale odmítl. A Karel Havlíček současně oznámil, že oba resorty zvládá a rozhodně se nechystá rezignovat.

Zmiňovaná novela mimo jiné počítá se zavedením elektrických tachografů, které mají hlídat, zda strojvedoucí dodržuje odpočinkové hodiny

«« Zpátky do databáze lží

Partner projektu  Projekt Databáze lží vzniká díky podpoře Martina Hájka.

 

Nové kousky politických lží najdete také v tištěném časopisu Neovlivní.cz. Předplatit si jej můžete zde:

Zdroj náhledové foto: Policie ČR