Databáze lží: Andrej Babiš a zaplacení demonstranti

Redakce Neovlivní.cz buduje databázi lží, v níž si může každý snadno dohledat, kdy který politik lhal. Lži veřejných činitelů ověřujeme klasickými, ale i investigativním postupy. O projektu více zde.

«« Zpátky do databáze lží

Andrej Babiš: Nějaká motivace tam bude

Václav Klaus se za svůj nepravdivý výrok o zaplacených demonstrantech omluvil (více tu »). Ale český premiér se za v podstatě totožné tvrzení omlouvat nechce, byť už to má dokonce soudně (nepravomocně) nařízeno.

V pátek 6. září nařídil Okresní soud Praha-západ Andreji Babišovi omluvu za výroky, že lidé, kteří přišli v létě 2018 demonstrovat proti vzniku jeho menšinového kabinetu podporovaného KSČM, dostali za účast peníze. Mezi protestujícími před Poslaneckou sněmovnou byla tehdy i Jana Filipová z Domažlicka, která si to nenechala líbit. S pocitem, že český premiér zasáhl do jejích práv a nemá co její počínání hanobit, podala žalobu. A vyhrála.

Co Babiš řekl? Citoval svého kolegu, poslance ANO Pavla Růžičku, který na svém facebookovém profilu popsal dění před sněmovnou, jehož byl údajně svědkem. „Po včerejším jednání sněmovny stojím v 01:30 h na rohu Sněmovní a Malostranského náměstí a čekám na taxi. Demonstranti se rozchází, skupinka cca 6 osob nesoucí portrét Milady Horákové a dalších. Najednou ta nejstarší žena cca 30 let sdělí ostatním: Transparenty dejte do auta a do druhého si běžte k Hance pro peníze.‘ Takže, Demokratická žumpo, dobře placený komparz. Největší zlo je Kalousek a ubrečení lidovci. Hodně štěstí v opozici.“

Babiš následně v rozhovorech, které dával – TV Nova, TV Barrandov –, prohlásil, že proti němu protestují „stále stejní lidi“ a že nevěří tomu, že by někdo dal 16 hodin svého času nějakému protestu. Takže, podle premiéra „tam nějaká motivace bude“. A dále že „to jsou političtí odpůrci na objednávku.“ Zaplacení podle něj byli i demonstranti před budovou Českého rozhlasu, kde ho loni 21. srpna dav vypískal.

Svá tvrzení nedokázal před soudem nijak doložit, proti rozsudku se ovšem odvolal. Text navrhované omluvy zní: „Označení demonstrantů za zaplacené a objednané jsou dehonestující a urážlivá a za tato tvrzení se tímto omlouvám.“

«« Zpátky do databáze lží

Partner projektu  Projekt Databáze lží vzniká díky podpoře Martina Hájka.