Databáze lží: Andrej Babiš a zastavení exekucí

Redakce Neovlivní.cz buduje databázi lží, v níž si může každý snadno dohledat, kdy který politik lhal. Lži veřejných činitelů ověřujeme klasickými, ale i investigativním postupy. O projektu více zde.

«« Zpátky do databáze lží

Andrej Babiš: Vláda pomohla k zastavení 200 tisíc exekucí

Premiér Andrej Babiš píše pravidelně na svůj Facebook hlášení, v kterém popisuje, co on osobně a jeho vláda v minulých dnech dokázala. On sám to nikdy nepřiznal, jeho spolupracovníci nicméně tvrdí, že hlášení nepíše on sám, ale oni. Každopádně v neděli 31. března se na facebookovém profilu premiéra objevila tak krystalická lež, že na ni na sociálních sítích obratem začala upozorňovat řada lidí.

Konkrétně šlo o větu: “Mimochodem právě kvůli neplatným rozhodčím doložkám se díky nám zrušilo kolem 200 tisíc exekucí.”

Jenže vláda prokazatelně neudělala pro zrušení těchto exekucí vůbec nic. Upozornil na to mimo jiné advokát Petr Němec, který zastupuje lidi postižené exekucí.

“Premiér ve svém hlášení neříká pravdu. Vláda nepomohla k žádnému zastavení 200 tisíc exekucí dle rozhodčích nálezů, tyto exekuce stále běží. Naopak ministerstvo spravedlnosti, ale i ministerstvo práce a sociálních věcí ve věci odmítají činit kroky s tím, že to není jejich pravomoc,” napsal Němec.

Právník Němec o exekucích a roli státu v únoru 2019 napsal přelomový text pro magazín Neovlivní.cz. Najdete jej zde.

Po smršti kritiky se na profilu Andreje Babiše text změnil. Nová verze zní: “Mimochodem dnes se postupně ruší exekuce právě kvůli neplatným rozhodčím doložkám. Jde až o 200 tisíc exekucí. Lidi ale musí exekuci napadnout a o svoje právo se přihlásit.”

A premiér následně přiznal, že se na jeho účtu objevila lež. Napsal to na twitteru v reakci na zprávy právníka Němce. „Zdravím, pane Němec, máte pravdu, opraveno. Omluva a děkuji za upozornění,” reagoval premiér.

«« Zpátky do databáze lží

 

Projekt vznikl za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.