Databáze lží: Babiš a kampaň za stranické peníze

Poslanec ANO lhal o tom, že jeho hnutí nevyužívalo před volbami veřejné peníze pro svoji propagaci.

«« Zpátky do databáze lží

I po odchodu do opozice zůstává Andrej Babiš nejpilnějším přispěvatelem do naší Databáze politických lží. Zatím poslední zápis získal za svá slova, kterými se snažil distancovat od dvou milionů, které zaplatilo ministerstvo financí za dva fotografy, jejichž snímky plnila bývalá ministryně Alena Schillerová své soukromé účty na sociálních sítích.


Den zdraví za státní peníze před volbami Foto: Hnutí ANO

“Byl jsem naštvaný. Bylo to naprosto zbytečné, poškodilo to celé hnutí. Já osobně jsem vždycky takovéto věci striktně odděloval. Věci, které patřily pod hnutí, byly pod hnutím,” uvedl Andrej Babiš v rozhovoru pro své noviny Mf Dnes .

Jenže nemluvil pravdu. Ze lži jej usvědčují jeho vlastní vystoupení před volbami, kdy v roli premiéra sám používal na osobní politickou prezentaci veřejné peníze.

Například v srpnu se účastnil akce Den zdraví, který připravoval před volbami jeho vládní kolega Adam Vojtěch. “Přijďte za námi na Karlovo náměstí v Praze 2, budeme zde až do 18 hodin. A s námi na dvě desítky stánků se zdravotnickými odborníky, doprovodný program a v 16 hodin koncert skupiny Support Lesbiens,” lákalo  srpnovou sobotu ministerstvo zdravotnictví.

Kromě odborníků, u nichž si lidé mohli změřit tlak nebo se nechat bez registrace naočkovat, na ně vedle Adama Vojtěcha a premiéra Andreje Babiše čekali také ministři jeho vlády Alena Schillerová a Karel Havlíček. Oba shodou okolností kandidovali v nadcházejících parlamentních volbách a tehdy jeli předvolební kampaň.

A nebo další příklad, kdy se na kampani Andreje Babiše podílel Ústecký kraj, řízený jeho stranickým podřízeným z hnutí ANO Janem Schillerem: V novinách vydávaných krajem před volbami v nákladu 360 tisíc kusů vyšel oslavný článek o Babišovi. Lidé se v novinách, které dostali do schránek zdarma dočetli o tom, co pěkného pro ně udělal premiér Andrej Babiš a jak se osobně zasloužil například o to, že nebyla zrušena nemocnice v Rumburku. Ten samý Andrej Babiš v regionu kandidoval proti lídrovi Pirátů Ivanu Bartošovi. O něm nebylo v novinách ani slovo. Ani v minulém vydání, ani v tom předminulém.

Andrej Babiš přitom ani v případě zneužívání veřejných peněz ze strany Aleny Schillerové lhát vůbec nemusel. Stačilo říct, že by si bývalá ministryně měla soukromou propagaci zaplatit z vlastní kapsy. Pokud ovšem před volbami nezazněl neoficiální pokyn od lídra ANO, aby si kandidáti sehnali peníze na kampaň kde chtějí. A tedy i ve státním rozpočtu.

«« Zpátky do databáze lží


Šéfredaktorka Sabina Slonková doporučuje

Úředníci chtěli platy fotografů Schillerové zatajit

Grospič: V srpnu 68 lidé umírali při nehodách

Okamura: Tlak SPD zastavil šílenosti vlády

Maláčová: Vybojovala jsem 900 milionů pro důchodce


Databáze lží vzniká za podpory Martina Hájka


Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email