Databáze lží: Babiš a kdo zničil Českou poštu

Bývalý premiér obvinil z krachu státní pošty demokratické strany. O své osobní roli pomlčel.

«« Zpátky do databáze lží

Byla to sice vláda Andreje Babiše, za jejíž éry skončila Česká pošta poprvé ve ztrátě a prohlubovala se další čtyři roky, bývalý premiér nicméně žádnou vinu necítí. Naopak obvinil “tradiční demokratické strany”, že státní poštu zničily.


Foto: Hnutí ANO

“Česká pošta by si zasloužila v knížce zvláštní kapitolu, protože to je vlastně příklad toho, jak tradiční demokratické strany zničily tohle unikátní aktivum, unikátní…Tohle je historie, je to historie tradičních demokratických stran a kdykoliv jsem schopen obhájit hnutí ANO, které přišlo do vlády a dávalo tyhle firmy, státní firmy do pořádku, protože jsme se k tomu chovali jak vlastnímu, protože jsme tam nechodili na chlebíčky a na nějaké brebendy, ale proto, že jsme se chovali s péčí řádného hospodáře,” rozohnil se tento týden ve sněmovně Andrej Babiš.

Pomlčel přitom, že právě v roce 2018, kdy už byl premiérem, pošta skončila poprvé ve své historii v červených číslech. A i když vládl čtyři roky v roli premiéra a před tím byl v Sobotkově vládě ministrem financí, fakticky poště navzdory veřejným prohlášením nijak nepomohl. Čtyři roky tedy měl na to, aby s poštou něco udělal.

Čísla pro představu:

2018 – ztráta 275 milionů

2019 – ztráta 376 milionů

2020 – ztráta 1,369 miliardy

2021 – ztráta 681 milionů

Babiš ve Sněmovně také překvapivě a zřejmě nechtěně v proudu svých slov odkryl, že ANO odmítlo převzít poštu do své gesce. Prozradil, že ji jeho hnutí nabízeli sociální demokraté výměnou za Státní hmotné rezervy.

“Dokonce probíhala jednání, kde, myslím, že ministr Hamáček nabízel Havlíčkovi, že nám dá tu poštu a že on si vezme státní hmotné rezervy. Ano, hnutí ANO se staralo o poštu,” řekl Babiš, aniž by upřesnil, jak přesně se ANO o poštu staralo.

Kromě toho, že tam měl lídr hnutí ANO své byznysové zájmy. Holdingová firma Agrotec se totiž roky starala státní poště o vozový park a šlo o zakázky za stovky milionů korun.

Babišův projev ve sněmovně byl přitom přesně v duchu jeho politiky: vinu svalím na jiné a o své roli pomlčím.

Bez ohledu na nečinnost jeho vlády je ale fakt, že podíl na pádu státního podniku mají i ostatní politici. A ani zahájená transformace, kterou spustila současná Fialova vláda, není bez chyb a nemusí se povést.

Co přesně politici České poště provedli? A kteří? Jaké měli ve státním podniku byznysové a politické zájmy? Odpovědi přinášíme v dubnovém časopise Neovlivní.cz, který je k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

«« Zpátky do databáze lží

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email