Databáze lží: Babiš a lithium pro naše lidi

Ani napodruhé poslanec Andrej Babiš nezařídil, co slíbil.

«« Zpátky do databáze lží

Je to přesně rok, co Andrej Babiš vytáhl téma lithia. Alkalického kovu, který má největší využití při výrobě elektroniky.

Do své Mladé fronty Dnes napsal komentář s názvem Lithium je a i nadále bude naše. A v něm voličům sliboval, že jeho vlády brzy oznámí, za jakých okolností se bude v ČR lithium těžit.


Andrej Babiš na tiskové konferenci k lithiu loni v srpnu Foto: Úřad vlády ČR

“Na konci tohoto roku tak budeme vědět, zda a za jakých podmínek budeme cínovecké lithium moci těžit a využívat pro budoucnost naší země,” napsal.

Téma lithium Babiš loni v červenci vytáhl už podruhé. Prvně to bylo už před volbami v roce 2017, kdy hlásal: “2000 miliard z lithia.”

Slibované miliardy do státního rozpočtu ale dodnes nepřišly. A nijak to nesouvisí s tím, že navzdory “lithiovému předvolebnímu taháku” Andrej Babiš loni v říjnu prohrál a skončil coby opoziční poslanec.

V praxi totiž nikdy reálně nehrozilo, že stát o zásoby lithia, které jsou hlavně na Cínovci, přijde. Babišova vláda navíc kromě veřejných prohlášení pro získání údajných “2000 miliard z lithia” neudělala nic.

Poslední záznam o aktivitách vlády Andreje Babiše k lithiu je z 25. srpna loňského roku, kdy v roli premiéra opět oznámil, že těžbu tohoto kovu řeší “komplexně.” Od té doby už není o jakékoli další aktivitě jeho kabinetu v kauze lithium žádná veřejně dostupná zmínka.

Lithium se tak zařadilo po bok tréninkové haly pro rychlobruslařku Sáblíkovou nebo Apple Store. Obojí Babiš sliboval, ale nikdy nesplnil. Volby v roce 2017 mu alkalický kov nicméně pomohl vyhrát.

«« Zpátky do databáze lží


Šéfredaktorka Sabina Slonková doporučuje

Kam mizí naše peníze určené na zbraně

Gazdík svěřil obviněnému z kauzy Hlubuček zakázky na svém ministerstvu

Letní speciál Neovlivní.cz

Miliony pro spolek spojený s manažerkou Babiše


Databáze lží vzniká za podpory Martina Hájka


Zdroj náhledové foto: Úřad vlády ČR

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email